Снимка: Булфото, архив
fallback

В преговорите за съставяне на  правителство между ГЕРБ и Реформаторския блок ще надделеят надпреварите за постове и министерства, смята политологът Иван Начев.

Oще по темата
„В крайна сметка, когато опре до конкретния състав на кабинета, няма как да не опре до исканията на хора близки до Реформаторите, а и в ГЕРБ има такива лица, които се опитват да се докопат до властта, защото ГЕРБ възникна като партия на властта“, коментира той по БНР.

Според него всъщност е трудно да се каже, че двете политически сили преговарят за управленска програма.

Това, което наричат програма някои лидери, са едни точки, изключително широко обтекаеми и те не водят до нищо конкретно и от тях не става ясно какво точно иска да направи следващото управление, нито в какви срокове, смята Начев. 

„Що се отнася до министър-председателския пост, ГЕРБ, като най-голяма политическа сила, малко трудно може да го даде на човек от Реформаторския блок“, коментира той заявената позиция вчера на евродепутата Томислав Дончев, че ГЕРБ са готови и на варианта да подкрепят кандидатурата на Радан Кънев от Реформаторския блок за премиер.

Според Начев партията на Радан Кънев има прекалено малко депутати, за да се състави правителство с тях.

В Реформаторския блок големите проблеми идват не толкова от това, че те нямат общ лидер, колкото от претенциите на няколко партии с малко представители, смята политологът.

„Когато ГЕРБ имаше самостоятелно правителство, тогава голяма част от бизнес интересите бяха притиснати, това доведе до стагнация на българската икономика“, припомни Начев.

Сега обаче неговите очаквания са за либерализация и позитивни резултати, отколкото силна централизация, защото ще има множество играчи в правителството.

Начев обвини партиите ,че са се вкопчили във властта, защото прогнозират, че следващото правителство няма да изкара пълния си мандат.

„Ако политическите елити си дадат сметка какво са им казали избирателите, те няма как да не удължат живота на този кабинет, но всички говорят за парламентарни избори с местните или с президентските, и това говори, че партиите са се вкопчили във властта“, настоя той.

Според него всички партии знаят какви са проблемите на хората  и ги споменават в програмите си, но когато опре до изпълнението им, това не се случва. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

50

Анонимен

преди 9 години

Горчиво..о !

49

Анонимен

преди 9 години

До Анонимен 63Това, че си неграмотен си е лично твоя работа. Имаше много "фашисти" като теб при комунистите, но се държеха като прилични граждани и независимо от идеологията си - като патриоти, никой не им попречи да завършат висше образование, да станат дори известни ръководители - повечето в интелектуалната сфера. Зле бяха предизвикателните пияници, комарджиите, мръсниците (разбирай го както искаш). Е,никоя власт, дори"демократичната" не търпи явни вредители. Така че сърди се на себе си.

48

Анонимен

преди 9 години

Позор! Пазарлък за министерски постове като на азиатски пазар! Ще делят МИЕ на три - на икономиката, на енергетиката и на туризма, за да осигурят постове на неистовите мераклии. Това правителство е нелегитимно, избрано е на основата на много по-малко от 1/2 електорат, а и тази процент (който и досега не обявиха, колко аджеба е) се състои от един милион подкупени ***, 450 000 изкомандвани и внесени турски гласове, 500 000 изкуфели пенсионери и 200-300 000 мутраци, бандити и слагачи от корист

fallback