Снимка: архив, Reuters
fallback

Очаквано докладът на временната бюджетна комисия в парламента за ситуацията около КТБ скара депутатите.

Социалистката Мая Манолова дори обвини председателката на комисията Менда Стоянова от ГЕРБ във фалшификация на доклада, защото е променен текст в точка трета от решенията.

Oще по темата
Според варианта, гласуван в комисията, в Закона за кредитните институции трябва да се запише, че БНБ се задължава да предприеме действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина. Това е точка 3 от общо 4.

В доклада обаче, който днес получиха народните представители, е записано, че до 6 ноември парламентът трябва да гласува промени в Закона за кредитните институции, които да задължат БНБ да предложи действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина, като отчита макроикономическия ефект и ефекта върху държавния бюджет.

В крайна сметка след критиките на Манолова председателят на ПГ на АБВ Ивайло Калфин обясни, че той е предложил поправката, която гледат днес депутатите по време на заседанието на комисията.

В предложението на комисията е записано още, че до 6 ноември парламентът трябва предприеме законодателни изменения, които да осигурят изплащането на гарантираните депозити в двете затворени банки - КТБ и "Виктория".

С решението си депутатите от бюджетната комисия препоръчват на БНБ да сключи договор с международна компания, която да установи има ли изтичане на средства и злоупотреби при управлението на КТБ.

Според Мартин Димитров от Реформаторския блок най-доброто предложение е да се проведе международно разследване, защото ако не се направи, ситуацията ще се повтори.

Той настоя, че трябва да се наеме международна фирма, която вече е била ангажирана с подобен случай, за да върне част от парите, които ги няма в КТБ.

„Реформаторът“ предложи като изход за решаване на проблема държавата да предостави гаранция за взимаме на кредит от Фонда за гарантирането на банковите влогове.

„Това е най-евтиният начин, защото фондът има собствени приходи и може да взима кредити. Ако вариантът е държавни пари да отидат в банката, ние сме против, защото това трябва да се отрази като увеличаване на дефицита“, мотивира се Мартин Димитров.

Румен Гечев от БСП остро разкритикува банковия надзор. „Защо 138 кредитополучатели държат 70 на сто от кредитния портфейл, това не направи ли впечатление на банковия надзор? По 8-10 от кредитополучателите са били на един адрес и часове след получаването на кредита той е бил пренасочен към други банки и това ли не направи впечатление?“, риторично попита социалистът.

Той беше категоричен, че левицата настоява да се спази законът, такъв, какъвто е, защото от лятото досега се оказва, че няма как да бъде оздравена банка, която е затворена от месеци.

Според него няма такъв инвеститор, който, за да спаси 5 лева, ще вложи още 500 000 лева.

„Ние сме против оздравяването с обществени средства, няма как да искаме да вложи държавата над 4 милиарда и никакви въображаеми инвеститори не кръжат в небето“, настоя Гечев.

Той се противопостави и срещу предложението на бюджетната комисия БНБ да трябва да предлага решение за оздравяване на банки. Според него това противоречи на Конституцията.

Емил Димитров, известен като Ревизоро, от Патриотичния фронт коментира, че никой не е отговорил на въпроса КТБ „умряла ли е или не“ и заради това е добър вариантът да се промени законодателството и ако има шанс, банката да бъде спасена.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Будител

преди 9 години

програмата за сега е изпълнена 50%: Мустака е отстранен, по всяка вероятност "правилните другари" ще придобият по апетитните активи на КТБ. А други "правилни другари" ще успеят да си изкупят кредитите след яка обезценка.Май 20 години да живееш в България на кредин е по изгодно отколкото да имаш.... :)

26

gospodinvie122013

преди 9 години

фалит на КТБ и после който я иска да я купува,нали така в началото на демокрацията в Бг,умишлено бяха докарани до фалит фабрики,заводи цялата икономика на страната за да могат да ги изкупят на безценица близки до тогавашната власт

25

Анонимен

преди 9 години

тройната каолиция отмени закона за съдебна отговорност при даване на необезпечени кредти ,и фактите са налице.комуетата окрадоха парите както през 96год.

fallback