Васил Щонов. Снимка: архив, БТА
fallback

Разсрочване във времето на договорите с американските централи, които могат да работят в продължение на 50 г., е една от възможностите за справяне с дефицита в енергетиката, смята ресорният министър Васил Щонов.

Пред журналисти той заяви, че това ще намали финансовата тежест през следващите няколко години. Министърът подчерта, че служебното правителство води разговори с двете централи и изрази надежда този процес да бъде продължен и от следващото правителство.

Започнали сме разговори с двете централи, но трябва да сме реалисти - едва ли един инвеститор, който има 15-годишен договор за изкупуване на електроенергия, ще промени този договор в срока на действие на служебното правителство, каза Щонов. Надявам се да има приемственост от следващия кабинет, защото няма начин да не се направи предоговаряне или промяна на профила на изкупуване на електроенергията от двете централи, заяви той.

Щонов прогнозира, че при последователна политика и обществена подкрепа дефицитът в енергетиката може да бъде преодолян за период от 3 до 5 години.

"Предложеното от енергийния регулатор ДКЕВР увеличение на цената на електроенергията от 1 октомври е само една от стъпките за нормализиране на енергийния сектор в България. Започнахме работа по съвкупност от мерки, които ще намалят дефицита в енергетиката и ще подобрят състоянието на системата“, коментира министърът.

"Не мисля, че плавно увеличение означава увеличение на всеки три месеца", уточни той.

По думите му текущият дефицит в НЕК е около 1 млрд. лв., а натрупаният от минали задължения е 2,9 млрд. лева, като от тях 1,5 млрд. се дължат на стари проекти като „Белене“ и „Цанков камък“, а останалите са натрупани през последните 2 години.

Министърът съобщи, че цената, по която НЕК изкупува произведената електроенергия, е 166 лв. на мегаватчас, а продава на крайните снабдители за 114 лв.

Щонов обясни, че само от изкупуването на електроенергия от фотоволтаичните централи в НЕК се натрупва дефицит от 500 млн. лв. Допълнително тези загуби се увеличават с 80 млн. лв. от вятърните централи.

От изкупуване на ел. енергия от заводски централи и ТЕЦ-ове се генерират още 200 млн. лв. загуби за НЕК, от ТЕЦ AES Марица Изток 1 - 200 млн. лв., от ТЕЦ Контур Глобал Марица Изток 3 - още 70 млн. лв.

Сумарно загубите за НЕК възлизат на 1 млрд. лв., допълни Щонов. По думите му благодарение на ниските цени на енергията от АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица Изток 2" тези дефицити ще бъдат редуцирани с 350 млн. лв.

Като друга мярка за намаляване на загубите в сектора Щонов посочи това заводските централи и топлофикационните дружества, които произвеждат електроенергия, да я използват за собствени нужди и само остатъкът да бъде продаван.

„Те продават произведената от тях електроенергия на високи цени, а за собствени нужди купуват от свободния пазар“, обясни Щонов.

Той уточни, че се подготвя анализ за мерките, които трябва да се вземат за постигане на разумни цени, за да не бъдат отблъснати инвеститорите.

Щонов подчерта, че за да се направят необходимите законодателни промени, е необходимо да има работещо Народно събрание. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

68

RUS

преди 9 години

AMERIKANSKI CENTRALI OGRABVAT BALGARIA,KAKTO TURCI I CDC-KOSTOV-MURGAVIA.

67

Анонимен

преди 9 години

кога ще се реже от олигархията, стига сме плащали на олигархията прищевките?

66

Анонимен

преди 9 години

След 3 години колониално управление на ГЕРБ, в което се доказа, че те работят изцяло за поробването на българския народ, хората се вдигнаха. Всичко започна тук от Варна. Кой беше и тогава в центъра на протестите? Само "Атака"! Този път главатаря на тежката организирана престъпност Бойко Методиев Борисов няма да мине само с оставка а ще бъде линчуван и разчленен на площада

fallback