Снимка: Булфото, архив
fallback

Да не вземаме страна в конфликтната ситуация между Русия и Украйна и по въпроса „кой е крив и кой е прав“. Това е позицията на кабинета по кризата, изразена от премиера Георги Близнашки сред днешното заседание на правителството и на Съвета по сигурността към МС.

Oще по темата
„Не одобряваме бруталните действия на моменти на руското политическо ръководство, анексирането на Крим и т.н. Затова смятаме, че и двете страни трябва да се въздържат от крайни действия“, подчерта Близнашки, който напомни, че има международен натиск напрежението в региона да се успокои.

Премиерът съобщи, че документът позиция на страната ни за срещата на Върха на НАТО в Уелс ще бъде преработен, „за да не се слагат отговорности върху или друга от страните в този конфликт“.

Проектът предизвика критики, а от АБВ поискаха оставката на военния министър Велизар Шаламанов с аргумента, че документът е войнолюбив и опасен.

Близнашки каза, че според него България трябва да поддържа по-умерена и по-балансирана позиция. Той смята, че именно в този стил ще са и документите, които ще се приемат на срещата, която ще се състои на 4-5 септември в Уелс.

„Не можем от една конфликтна ситуация, колкото и тежка да е тя, да се правят дългосрочни изводи и заключения за националната сигурност в страната“, категоричен беше той.

Премиерът определи българския документ, който предизвика негативна реакция, като „твърде суров начален работен вариант“.

По думите му още вчера той е бил свален от интернет, а днес - оттеглен на заседанието на Съвета по сигурността.

Бях много строг и предупредих, че предварителни текстове, които не са съгласувани с министър-председателя, не мога да се обнародват, подчерта Близнашки и допълни, че това са „твърде чувствителни материи“ и „националната сигурност вълнува всички“.

По думите му ще има нов текст, макар че редица неща най-вероятно ще останат и в окончателната позиция за срещата в Уелс.

Премиерът съобщи, че в понеделник ще се състои извънредно заседание на Съвета по сигурността.

Според Близнашки с действията си в последните 24 часа правителството преодоляло „миникриза“. По думите му всички партии трябва да участват в разговори по тази тема и ще имат възможност да вземат отношение по алтернативния вариант, който ще бъде представен много скоро.

По-рано днес президенът Росен Плевнелиев защити публикуваната проектопозиция.

Той посочи, че залегналите в проектодокумента позиции изцяло се припокриват с официалната позиция на Алианса, нееднократно изразявана от генералния секретар на НАТО, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
 
Визията е на етап работен вариант и до представянето на позицията на страната ни на Срещата на върха на НАТО в Уелс ще продължи работата по проекта, уточни той.

„Трябва експертите, които са представили тази работна версия, да я защитят пред Съвета по сигурността при Министерския съвет, правителството да одобри окончателния вариант“, заяви президентът и допълни, че едва след това той ще даде оценката си.
 
Държавният глава посочи, че одобрява подхода, който е приложен за изготвянето на  документа.

По думите му  в писането й са участвали уважавани експерти.

„Версията бе публикувана за обществено обсъждане, за да се чуят колкото се може повече гледни точки“, заяви Росен Плевнелиев и добави, че е важно на Срещата на върха на НАТО България да представи легитимна и ясна позиция за целите ни в рамките на Алианса и визията ни за решаването на проблемите в сектор „Сигурност“ в региона и по света.
 
В проекта на документа на МО е записано, че Русия и нейната политика са сред рисковете за националната сигурност на България.

Според текста България се оказва в една от зоните с най-голяма концентрация на рискове и заплахи в Евроатлантическата общност.

Като заплаха от североизток се посочва кризата в Украйна, която е продукт на дългосрочната амбиция на Русия да възстанови влиянието си в бившето съветско пространство и чрез това да се утвърди като полюс на сила.

Като основен риск за България е посочена новата хибридна война, съчетаваща конвенционални методи с похвати от партизанска, кибернетична и информационна война, както и с действия, противоречащи на международното право.

Сред спешните мерки за превъоръжаване документът посочва закупуването на многофункционален тактически изтребител, модернизацията на съществуващите фрегати тип Е-71 и подмяната на тяхното въоръжение, както и придобиването на нова бойна бронирана машина.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

108

ВАНКАТА

преди 9 години

ОЩЕ ЕДНО ДОКАЗАТЕЛСТВО ,ЧЕ СДС И ГЕРБ СА КРЪВНИ БЛИЗНАЦИ НЕ САМО ПО ОТНОШЕНИЕ РУСИЯ И НАЦИОНАЛНАТА НИ СИГУРНОСТ . ТЕ СА БЛИЗНАЦИ ПО ЛИКВИДАЦИЯ И РАЗГРОМ НА ИКОНОМИКАТА НИ ! ПРОСТО СА УМИШЛЕНО ПРОГРАМИРАНИ БЕЗХАБЕРНИЦИ !

107

карина

преди 9 години

112 , ако ще трябва всеки да споделя съгласие с напраненото преди него то вяма шанс да видим нови лица..........

106

fj 111 до 112

преди 9 години

По принцип позицията на даден политик трябва да е в унисон преди всичко с неговите убеждения, защото подписаните споразумения не са непременно и задължително най-правилните по принцип.

fallback