Снимка: архив Булфото

Десет души влизат в експертния консултативен съвет, който работодателските и синдикалните организации създадоха, за да помогне за решаването на проблемите в Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщават от Българската стопанска камара (БСК).

Национално представените организации - на работодателите и на синдикатите, обявиха, че ще създадат такъв консултативен орган на срещата с президента Росен Плевнелиев, която се състоя на 1 август. По принцип работодателските организации настояваха подобен орган да бъде създаден към БНБ, което обаче се оказва невъзможно.

Още по темата
Сред членовете са бившият шеф на Сметната палата Валери Димитров, икономистът Емил Хърсев, бизнесмените Огнян Донев и Сашо Дончев, юристът Тодор Табаков. В експертния съвет участват още Ваня Борисова, Камен Тошков, Красимир Ангарски, Румен Радев, Румен Симеонов.

В съобщението на БСК се посочва, че липсват доказателства за несъстоятелност на банката, а напротив - показват, че с разумни мерки и временна финансова подкрепа КТБ може да бъде оздравена и да продължи да работи.

Според извършените одиторски проверки дъщерната й банка изглежда може да възстанови операциите си незабавно, дори и без външна подкрепа, подчертават от Камарата.

От там обявиха и че са обезпокоени от бездействието, мълчанието на органите на банковия надзор, надзора над публичните дружества и финансовите пазари и на държавната администрация. „Обезпокоени сме и от нежеланието им за диалог с независимите експерти, работодателските и синдикалните организации", посочват членовете на консултативния съвет.

Те са категорични, че оздравяването и стабилизираното на банките от групата на КТБ е напълно възможно. „Но ако незабавно не бъде разработена и приложена подходяща оздравителна програма, не след дълго принудителното спиране на двете поставени под особен надзор банки ще направи спасяването им невъзможно, а несъстоятелността им – неизбежна“, предупреждават експертите.

Членовете на консултативния съвет изразяват притеснението си от изявленията на политиците, следствието и прокуратурата, които представят несъстоятелността на засегнатите банки като предрешен въпрос на време. „Според нас загубите от тази несъстоятелност ще надхвърлят значително разходите за тяхното оздравяване и стабилизиране“, твърдят те.

Експертите предупреждават, че от несъстоятелността на КТБ ще пострадат тежко десетки хиляди фирми, стотиците хиляди заети в тях и цялото национално стопанство. „Здравият разум налага да се опитаме да избегнем този пореден тежък удар върху българската икономика“, заключават от консултативния съвет.

Още икономически новини четете в Investor.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase