Снимка БТА
fallback

Задаващият се политически сезон - интересен и нулев, коментира "Сега". Ето няколко възможности: ГЕРБ печели убедително изборите, но при много ниска избирателна активност. Бойко Борисов прави явно или прикрито коалиция с ДПС, за което вече има индикации. Участието или отсъствието на Реформаторския блок в тази конфигурация е без особено значение. Възможно е Борисов да не стане министър-председател, защото ще му е ясно, че и този кабинет ще е временен, а да номинира за поста герберска версия на Пламен Орешарски.

Друг вариант: За оставащите до изборите два месеца БСП успява да си направи сериозни морално хигиенизиращи процедури, превръща се в истинска проевропейска лява партия, облича се отново във всенародно доверие и се връща на власт. Или в оставащото време до изборите се появява нова патриотична или популистка формация, която обира мощен протестен вот и променя геометрията на статуквото. Индикации за такова развитие все още няма, но не трябва да се изключва. Още един вариант - весело електорално харакири - избирателите внезапно и масово обикват ДПС. Изглежда, че се задава още една интересна, но все пак нулева, т.е. загубена, година.

"Парламентът камикадзе", коментира "Стандарт". Изпратихме в историята най-краткия и най-често разпадащия се парламент на прехода. 42-ото народно събрание не само няма да липсва на никого, но и успя за 14 месеца да срине доверието в законодателната институция до исторически минимум. Депутатите се превърнаха от полубогове в посмешище. Наесен политиците ще имат последен шанс за връщане на доверието към парламентарната демокрация, след което на ход ще бъдат всякакви радикални идеи и реформи за тотално преструктуриране на властта.

"Всички лидери, и Борисов, да се отдръпнем от следващата власт", предлага в интервю за "24 часа" лидерът на АБВ Георги Първанов. По думите му парламент, който не може да се събира нормално в работното си време, да произвежда закони и да върши елементарна работа, няма право на съществуване. Така Първанов защитава идеята за президентска република. Уверява, че не го блазни изпълнителната власт. "Моята амбиция е да подготвям успяващи млади хора, които да станат гръбнак на силна изпълнителна власт. По-малко хора от моето поколение трябва да са в изпълнителната власт. Когато всички лидери направят стъпка назад, не да излязат от политиката, тогава вече шансът на един кабинет на националното съгласие ще е много по-голям", смята Първанов.

Темата за избирателната система е предизборна, коментира в "Труд" социологът Юрий Асланов. Мнозинството от гражданите е жертва на внушението, че качеството на работата на парламента зависи от начина, по който той се избира. Това е масова заблуда, която ловко се използва за предизборна пропаганда и печелене на гласове. Истината е, че в България се установи власт на малцинството, която прониква във всички сфери на обществения, икономическия и политическия живот, във всички партии и във всички институции. Тази власт налага влиянието си със силата на парите, заради което никак не й е изгодно да има много партии, много депутати, много институции, защото всичко това струва скъпо. Много по-евтино е, вместо да купуваш партии, да си купиш 240 депутати. Ако има нещо, което си струва да бъде променено, е технологията, по която властта на парите стига до държавното управление и го контролира.

Служебният кабинет ще има ограничени възможности да поема допълнителни разходи, след като парламентът отказа да подкрепи предложената от кабинета "Орешарски" актуализация на държавния бюджет, пише на първа страница "Сега". Бюджетите на министерствата ще бъдат орязани със 17%, като ситуацията е особено рискова при МВР заради бежанската криза. Не е ясно и дали ще стигнат допълнително отпуснатите пари за бедствия на фона на лавинообразно растящите сметки за нанесените щети от наводненията.

Правят се опити служебният кабинет да се приравнява на нормалните, при положение, че той не е обект на парламентарен контрол. Това е едно абсолютно безконтролно правителство", казва в интервю за "Дума" директорът на Института за модерна политика Борислав Цеков. Ако президентът се спре на проф. Георги Близнашки, той нито е консенсусна фигура, нито е човек, който има необходимия експертен опит, за да оглави, макар и временно и технически, изпълнителната власт. Той няма никакъв реален административен опит, не е управлявал дори будка за вестници.

"Реформаторският блок е на прага на разцепление", отбелязва "Сега". Различията между партиите в Реформаторския блок вече се превърнаха в дълбоки разломи, които заплашват самото му съществуване. Вчера лидерът на ДСБ Радан Кънев обяви, че председателят на ГЕРБ Бойко Борисов фактически е поел лидерството на блока. И косвено обвини партньорите си от "Движение България на гражданите" на Меглена Кунева и СДС на Божидар Лукарски в колаборация с бившите управляващи. "Толкова съм свикнал някой да оправдава неуспеха си с мен, че дори не ми се коментира казаното от г-н Кънев, защото истински се надявам, че РБ ще бъде наш партньор", цитира "24 часа" изявление на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

Трябваше някой да хвърли камък, за да раздвижи застоялата вода, казва в интервю за "24 часа" Радан Кънев. Той е против РБ да се превръща в типичната коалиция - замръзнал политически субект, който да влезе тихомълком в парламента. Избирателите искат нова, истински силна политическа сила.

"Вдясно се възцарява необратимо популистката народняшка политика", коментира в "Дневник" политологът Огнян Минчев. Разпадът на Реформаторския блок е поредното тъжно доказателство за несвършена работа на българските интелектуалци и водената от тях градска средна класа. Вместо Бойко Борисов да се страхува от тях и от техния потенциал да насочват обществото по един път, с който ГЕРБ и другите по-големи партии трябва да се съобразяват, РБ се страхува да не бъде обсебен и употребен от Бойко Борисов. Оттук нататък никой няма да обръща сериозно внимание на поредните опити за сглобяване на нещо смислено от т.нар. традиционна десница.

490 млн. лв. са щетите, нанесени от наводненията това лято до 21 юли. Това е казал пред "Сега" директорът на "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов. Това означава, че сумата ще нарасне още, когато се  опишат щетите от миналата седмица в Габрово и Северозападна България. Страната ни се надява на помощ от Фонда за солидарност на ЕС.

Задачите за новия кабинет анализира в "24 часа" Лъчезар Богданов, "Индъстри уоч". Според него най-важното е да продължи да събира приходите и да поддържа бюджетната дисциплина. По отношение на разходите е изключително важно правителството да съхрани каквото е останало от финансовата дисциплина по отношение на поемането на ангажименти и сключването на договори,които предвиждат допълнителни разходи и за които няма
предвидени ресурси. Всички говорят колко голям е фискалният резерв, но има и много големи плащания. 1,5 млрд. лева по глобалните облигации през януари, 1,2 млрд. лева в края на ноември, през октомври - 400 млн. лева от помощите за зърнопроизводителите. Отделно имаме едногодишна емисия от миналата есен, когато беше увеличен таванът на дълга. В този порядък има 2 млрд. лева разходи до края на ноември - кеш.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

33

григор

преди 9 години

Коалиция между ГЕРБ и ДПС няма да има, БСП няма да се оправят, така, че трябва всеки да си помисли хубаво иска или не коалиция, най-добре е еднолично да се управлява

32

ЯкоДим

преди 9 години

Ябе, кви са тея глупости бе! ГЕРб никога няма да направимкоалиция с ДПС! Ни ко га! Това не са ваште продажни комунистчета! А и ГеРБ ще спечелят изборите и няма да имат нужда от коалиция изобщо!

31

konstantin.dimitrov

преди 9 години

ГЕРБ ще спечелят и те са единствените, които могат да ни извадят от блатото!

fallback