Снимка: архив Булфото

Евентуалното въвеждане на задължително гласуване, каквато идея лансира днес лидерът на БСП Сергей Станишев, би отстранило един недъг, но е възможно да се появи друг, коментира социологът Юрий Асланов пред Агенция „Фокус“.

Още по темата
За социолога темата за задължителното гласуване е въпрос на предстоящи консултации на експертно ниво. Според Асланов е възможно да се проведе референдум по темата заедно с изборите. Експертът коментира, че и темата за Южен поток „плаче“ за референдум.

Според Асланов голямото събитие, което ще следва от вчерашната пресконференция на лидера на ДПС Лютви Местан, на която той предложи три варианта за предсрочни избори, е сближаването между БСП и ГЕРБ. Социологът коментира още, че от двете големи партии зависи дали ще си подадат ръка и ще извършат спешни промени в законодателството и Конституцията.

Асланов коментира, че моментът не е подходящ за предсрочни избори, тъй като предстои работа по бюджета за догодина, а това изисква работа в парламента, което не би било възможно, ако заработи служебно правителство.

„На теория са възможни предсрочни избори сега, но това значително ще усложни финансовата и икономическата ситуация в държавата“, каза още Асланов. Той обясни, че, ако новото правителство бъде избрано през септември, то няма да бъде длъжно да приеме бюджета на старото.

Политологът Антоний Гълъбов заяви, че днешната позиция на БСП ще влоши изборните й резултати когато и да се проведе вота. Според него изборните резултати от 25 май няма да се повторят на парламентарни избори.

„Самите изборни резултати водят вече до пренареждане на политическата картина и на електоралните предпочитания“, каза още той. По думите на Гълъбов резултатите на европейските избори са само моментно състояние на процес, които продължава и в момента.

Според Гълъбов е трудно да се прогнозира изходът от парламентарните избори, но единственото сигурно е, че позицията на БСП от днес ще коства допълнителна загуба.

„Избори със сигурност ще има наесен“, категоричен бе политологът Димитър Димитров. Според него най-близката възможна дата е последната седмица на месец септември, но вероятни са също и следващите пет недели през октомври и ноември.

Димитров заяви, че задължителното гласуване няма как да се случи на предсрочния вот. Според него идеята за задължителния вот е опит БСП да напомни на ДПС кой е по-малкият коалиционен партньор. По думите на политолога съвсем възможен сценарий е провеждане на предсрочен вот и референдум за задължителното гласуване, като по този начин можело да се повиши избирателната активност.

Политическата криза започна преди година с назначаването на Пеевски, сега се радикализира, след като се видя, че управляващите нямат обществено доверие. Така коментира политическата ситуация политологът Емил Георгиев. Според него предложението за задължително гласуване е удар срещу ДПС, но така отправено, предложението е невъзможно за реализиране, тъй като налага промени в Конституцията, за които са нужни подкрепа от три четвърти от депутатите.

Заедно с „Атака“, БСП ще са най-големите губещи на предсрочния вот. Такава бе прогнозата на социолога доц. Жеко Кьосев пред Агенция „Фокус“. Според него резултатите от евровота не са никаква политическа изненада, защото загубата на БСП е проектирана последователно през последните 25 години.

„БСП е формацията, която не се припознава от младите хора. БСП залагаше и в своето управление продължава да залага на своя твърд електорат – пенсионерите“, каза още Жеков.

Вчера на пресконференция лидерът на ДПС Лютви Местан каза, че анализът на изборните резултати прави невъзможен пълния мандат на кабинета. Местан даде три варианта за предсрочен вот - наесен, догодина по това време и "2 в 1" заедно с местните избори. Лидерът на ДПС заяви, че за партията му първият вариант е най-добър.

Лидерът на БСП Сергей Станишев също се обяви за предсрочни избори, но не незабавно. На пресконференцията стана ясно, че левицата е за въвеждането на задължително гласуване.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase