Стойнев на валидирането на пощенска марка. Снимка: БТА
fallback

Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев е поканил експертите на Европейската комисия да продължат разговорите по проекта „Южен поток“ в България. „Следващата седмица или когато експертите на ЕК са свободни, ние ги очакваме. Аз съм ги поканил, така се разбрахме с комисаря Йотингер да продължим тези разговори", заяви Стойнев.

На разговорите ще бъдат поканени и депутати, включително и на опозицията.

Oще по темата
„Нормално е този дебат да се води в Народното събрание, да се видят техните предложения на второ четене по законопроекта, който касае дупка в българското законодателство“, обясни Стойнев пред журналисти, минути преди да валидира пощенска марка, посветена на 40-годишния юбилей на АЕЦ „Козлодуй“.

До този момент България още не е изградила морски газопроводи, след като отказахме реализацията на „Син поток“. Той стигна само до Турция, макар че проектът щеше да донесе сигурност на доставките на природен газ, припомни още той.

Стойнев коментира и специалната процедура, която е започнала ЕК по отношение именно на промените в Закона за енергетиката, касаещи термина „морски газопровод“. От 2010 година досега срещу страната ни са водени 20 „пилотни“ процедури (EU Pilot), като две от тях са преминали в наказателни процедури.

Те са в областта на електроенергията и в областта на отпадъците в минната индустрия, срещу които правителството е предприело нужните действия за отпадане. Касае се за липса на транспониране на европейското законодателство в тези области и сегашното правителство е предприело нужните законодателни инициативи и надеждите са процедурите да отпаднат.

Процедурата сега срещу „Южен поток“ е по повод жалба на граждани и фирми и заради тях е започнал обмен на информация по тази жалба между страната и Брюксел.

Стойнев коментира, че няма наказателна процедура срещу България по повод „Южен поток“ и допълни, че се води непрекъснат диалог с Европейската комисия. Сегашната процедура касае законодателство, което още не е прието, допълни той.

По-рано днес депутатът от ГЕРБ Цецка Цачева коментира, че по време на обсъждането на четвъртия вот на недоверие очаква дебати в парламента, посветени на АЕЦ „Белене“, седмия блок на АЕЦ „Козлодуй“ и „Южен поток“. Стойнев каза, че от своя страна ще очаква отговори и защо има толкова много присъединени ВЕИ мощности при толкова високи договорени цени, както и защо е бил блокиран износът на електроенергия.

По време на валидирането на пощенската марка за АЕЦ "Козлодуй" Стойнев отчете, че предизвикателствата за централата през следващите години ще бъдат удължаването на живота на пети и шести блок, както и изграждането на седми блок на централата.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

39

Анонимен

преди 9 години

Може ли поне едно българско правителство да сключи изгоден договор за страната ни ?Чака експерти от ЕК ???

38

Анонимен

преди 9 години

48. Наистина Кой плаща на българските управляващи ,да са против интересите на България ? За да се оплакват от " Южен Поток". пред ЕС , ако това е вярно ! Защо никой не ни пита нас !Не чухме Германци да се оплакват от " Северен Поток ", директен , само за тях ??

37

Анонимен

преди 9 години

Германия пита ли България за " Северния поток " ?А Европейските законодатели , какво им казаха ???Боже какви роби сме !

fallback