Говорителят на ЦИК Камелия Нейкова представя бюлетината за евроизборите. Снимка БТА
fallback

Печатницата на БНБ вече печата бюлетините за евроизборите, каза пред журналисти днес Камелия Нейкова, член и говорител на Централната избирателна комисия. Бюлетините са в печатницата под охрана и ще бъдат предадени на районите избирателни комисии по ред, определен от изборната администрация.

За евроизборите ще бъдат отворени 165 секции в 35 страни, каза говорителят и член на ЦИК Александър Андреев. По думите му новият Изборен кодекс дава повече възможности за гласуване на нашите сънародници в чужбина.

Днес в ЦИК са приключили консултациите с партиите за назначаване на членовете на секционните избирателни комисии в чужбина и определен редът за провеждането на социологическите проучвания.

Досега ЦИК е регистрирала за наблюдатели 12 неправителствени организации с общо 6927 души, които ще работят за тях. Регистрирана е и една социологическа агенция, но за тях срокът не е изтекъл.

В Комисията показаха умалено копие на празна бюлетина за гласуване на евроизборите и дадоха инструкция как да се попълва. „Няма как да покажем истинската бюлетина предвид мерките за сигурност. Съдържанието на бюлетината е с поредните номера на партиите, коалиционните и независимите кандидати, които са изтеглени на проведения жребий. Точно така са разположени и в истинската бюлетина. Разположени в едната част са кръгчетата с числата от 1 до 17, където избирателят може да отбележи предпочитания кандидат”, каза говорителят на комисията Камелия Нейкова по време на пресконференция.

Тя допълни, че за да е действителен гласът на избирателя, той трябва да е отбелязал своя вот срещу съответната партия, коалиция или да е гласувал за независим кандидат, като е поставил знак ”X” или ”V” в квадратчето върху номера на избраната от него листа. „В долния десен край на бюлетината е поредният номер на самата бюлетина, който след гласуване секционната избирателна комисия сверява с номера на кочана и ако има съвпадение, този отрязък се откъсва и се пуска в специална за целта кутия”, обясни още Нейкова.

„Реалният размер на бюлетината е утвърден с технически образец и няма как да го съобщим. Тя е малко по-дълга от лист А4. Готовите бюлетини се получават от печатницата на БНБ. Това става в присъствието на упълномощени представители от съответната областна администрация, членове на Районната избирателна комисия, Министерството на финансите и ЦИК. Бюлетините се получават на място и транспортирането до съответните области е въпрос от организационно-техническата подготовка, свързана с изборите”, допълни тя.

От ЦИК информираха и за сроковете, които са важни за тези избори.

На 10 май изтича срокът, в който българските граждани с разлика между постоянен и настоящ адрес да подадат заявление за гласуване в общината по настоящ адрес. На 10 май изтича и срокът за издаване на удостоверение за гласуване на друго място - те се издават само на членовете на РИК и ЦИК, както и на наблюдателите. На 17 май изтича срокът, в който хората, открили грешки в избирателни списъци, могат да поискат поправянето им в съответните общини, каза говорителят на ЦИК Александър Андреев.

Говорителите на ЦИК представиха основния разяснителен клип за начина на гласуване на 25 май. Клипът ще бъде показван по телевизиите от понеделник следващата седмица. Той показва действията на всеки избирател, когато гласува.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Анонимен

преди 9 години

Свърши костинбродската идилия Тиквуне, свърши!

13

Наско

преди 9 години

Защо харчим само парите които внасяме от труда си??Видяхте репортажа с ***, те не могат една дума да прочетат, но имат автомобили, как се взима книжка ако не можеш да четеш дори, тези дрипльовци, от които НИЩО не става...определят живота ни на всеки избори?ДОКОГА бе НАРОДЕ, който не плаща Данъци на тази Държава/акоя има де/ само той да гласува, не пенсионери и неграмотни ***

12

Кочо

преди 9 години

Още пари на вятъра...

fallback