Снимка: архив, Reuters
fallback

„Южен поток” ще бъде не алтернативен, а основен източник на доставки на природен газ за България и така цената на суровината ще намалее, защото ще отпаднат „1-2 транзитни страни”, заяви депутатът от Коалиция за България Явор Куюмджиев в сутрешния блок на телевизия Bulgaria On Air. .

Проектът е важен и защото ще създаде „хиляди работни места” по време на строителството и след това – при експлоатацията на газопровода, повтори той.

Депутатът очаква до началото на юни да бъде приет и спорният законопроект за промяна на Закона за енергетиката, който регламентира термина „морски газопровод”. Куюмджиев, който заедно с колегата си Таско Ерменков е вносител на текста, обясни, че промените всъщност транспонират европейското законодателство.

Според комисаря по въпросите на енергетиката Гюнтер Йотингер обаче текстовете са противоречиви, особено в частта им, изключваща европейското законодателство за частта от газопровода, която преминава през българската акватория. По тази причина и Йотингер извика на среща в Брюксел енергийния ни министър Драгомир Стойнев, за да изясни готвените промени.

„Не съм убеден, че Драгомир Стойнев е срещнал разбиране в Брюксел, но се вежда промяна в рeториката на Брюксел”, заяви днес Явор Куюмджиев. След срещата Йотингер е заявил, че „Газпром” е важен партньор на ЕС, което подсказва за промяна в нагласите към „Южен поток”, смята още депутатът.

„Няма логика „Северен поток”, който е аналогичен на „Южен поток”, но обслужва Германия, да функционира”, категоричен беше Куюмджиев.

Припомняме, че идеята за изграждане на „Северен поток” беше лансирана през 1998 година. Тя предвижда връзка между Русия и Германия, минаваща по дъното на Балтийско море. Към края на 2012 година вече функционират и двете тръби, макар и пълният капацитет на газопровода още да не е изпълнен.

Проектът нарушава европейското законодателство в частта му за либерализацията на енергийния пазар. Също като „Южен поток” и тук „Газпром” държи над 50% от собствеността на компанията, която управлява газопровода. Така е нарушено правилото за разделение на доставчика и производителя на суровина.

Съществената разлика между двата проекта обаче е, че Москва се съгласи да поиска изключение от правилата, за да реализира проекта. За „Южен поток” обаче признание за нарушение на правилата няма, а мотивите са, че газопроводът е международен проект и за него не важат единствено европейските правила, макар и основната част от трасето му да бъде през държави от ЕС.

Електроразпределителните дружества не могат  да съдят държавата за отнет лиценз, защото процедурата е предвидена в законодателството на страната, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) издава лицензите, има право да провери изпълнението им и ако открие нарушение – да ги прекрати, смята Явор Куюмджиев.

Припомняме, че в момента тече процедура за отнемането на лиценза на трите ЕРП-та след жалба от НЕК за неплатени средства. Държавната компания не е получила почти 350 млн. лева, които трите дружества са прихванали заради насрещни задължения. Това са средствата, които държавната компания дължи за изкупуване на зелена енергия.

Мотивите на ЕРП-тата са, че по този начин са защитили обществения интерес. За НЕК обаче прихващавето е поставило под заплаха стабилността на целия енергиен сектор, защото компанията няма достатъчно средства да се разплати с производителите на електрическа енергия.

Още икономически новини вижте в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

36

анонимен

преди 10 години

И Южен поток ще мине, може и други да има, защото на Европа и трябва много газ много...А тя няма от къде да го вземе,освен от Изток.Това че САЩ ще доставяли газ на Европа е пунта мара, а големия бизнес,не го интересува какво му казват брюкселските зелки,бизнеса си е бизнес.

35

Анонимен

преди 10 години

До Анонимен- вчера Австрия и Газпром подписаха Южен поток дда стигне до Виена!Само ние не знаем какво искаме, защото всички наши "политици" во главе с чучелото "президент" ги е страх да кихнат срещу ЕУ или ощи по-големия брат, който си е поставил за цел да надупчи Добруджа. И зад океана вървят протести срещу шистовия газ - дори в техните телевизиисе промъкват съобщения и кадри от протестите.

34

Анонимен

преди 10 години

Поправете ме, ако греша, но преди три месеца правителството предостави на ЕК да преговаря с Газпром за спорни клаузи в договора ни за южен поток. Не съм чул да има каквито и да било договорености, а междувременно по ТВ всякакви политици не спират да повтарят "южен поток ще се строи на всяка цена". Това безумие трябва да спре, никой няма да ни взима насериозно ако политици и министри се държат като марионетки.

fallback