Снимка: Булфото

Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен призова Русия да възстанови доверието нa международната общност, като изтегли войските си от границите на Украйна и започне диалог за решаване на кризата.

Правилният път напред е да намерим политическо и дипломатическо решение на кризата. Да намерим начин да вървим напред чрез диалог, това е правилният подход, беше категоричен Расмусен, който даде кратък брифинг за медиите заедно с президента Росен Плевнелиев. Пресконференцията бе предшествана от награждаването на генералния секретар на НАТО с орден "Стара планина" I степен и разговори между двамата.

Още по темата
По думите на Расмусен първата стъпка трябва да бъде Русия да изтегли своите войски и да допринесе за деескалация на ситуацията, а след това да се ангажира за пряк диалог с украинското правителство.

„Не обсъждаме военни опции, но НАТО е фокусирано върху осигуряването на ефективната защита и закрила на всички наши съюзници“, подчерта той.

Расмусен заяви, че историческото постижение – свободна и мирна Европа, е поставено под въпрос от руската агресия срещу Украйна.

Той беше категоричен, че очаква всички съюзници в Алианса да изиграят своята роля „в това да поддържаме НАТО като най-силен съюз в историята и изрази увереност, че може да продължи да разчита на подкрепата на президента Росен Плевнелиев за това.

„България е по-силна с НАТО и НАТО е по-силно с България“, посочи той и допълни, че страната ни допринася за сигурността чак до Афганистан.

Според Расмусен членството ни в Алианса допринася за осъществяване на политиката на „отворени врати“ по успешен начин.

„България и другите нови демокрация са направили своя собствен свободен избор и са приложили тежки реформи, за да се присъединят към евроатлантическото семейство", изтъкна генералният секретар на НАТО.

Той посочи, че готвейки се за Срещата на върха, съюзниците трябва да поддържат НАТО силно, да работят все по-тясно помежду си и да не приемат „упадъка на нашите бюджети“ - намаляването на разходите за отбрана.

„Знам, че това не е лесно и не може да стане от днес за утре, има цена, но цената на несигурността е много по-висока. Не можем просто да възприемем сигурността си като даденост“, отсече той.

На въпрос трябва ли да сменим съветското оборудване в армията си, Расмусен отговори, че това решение се взема на национално равнище – дали ще бъдат придобити нови самолети и какви да бъдат те.

По думите му част от ефективната колективна защита е тези самолети да бъдат съвместими и да работят заедно в съюзническите страни. Въпросът за въоръжението е бил обсъден днес при срещата на Расмусен с премиера, президента и министъра на отбраната.

„Мисля, че събитията в Украйна изясняват повече отвсякога, че е от първостепенна важност да се инвестира в съвременни военни способности, но това е икономическо предизвикателство“, коментира той.

Расмусен съобщи, че в момента се обсъжда военното присъствие на НАТО и „как можем да засилим допълнително колективната отбрана“.

Той подчерта, че действията на Алианса служат на целта да бъдат защитени ефективно всички съюзници.

„Трябва да възприемем допълнителни стъпки и ще обсъждаме това в близките дни и седмици и тези съображения може да включат осъвременяване на нашите отбранителни планове и промяна на дислокации“, уточни той, попитан дали Алиансът ще засили присъствието си у нас.

Расмусен каза още, че след проведените разговори с българските официални лица няма никакво съмнение, че България е много силна в подкрепата, която дава на закрилата на основните ценности, върху които са основани европейските общества – свобода, демокрация, върховенство на закона.

Чух много силна подкрепа за този принцип и силната българска подкрепа за нашите стъпки към разширяване на нашата колективна отбрана, посочи генералният секретар на НАТО.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase