Снимка: архив, БулФото
fallback

До края на април, началото на май, най-късно, ще бъдат преведени парите по сметките на всички тютюнопроизводители. С това се ангажира зам.-министърът на земеделието и храните Бюрхан Абазов след близо четиричасова среща с представители на бранша.

Oще по темата
Най-голямо ще бъде увеличението при сортова група "Басми" - 3,00 лв./кг. за производители с референтни количества до 2 тона, 2,04 лв./кг. за производители на "Басми" над 2 тона. През 2013 г. цената е била 2,04 лв/кг.

Аргументите са, че най-много хора отглеждат този сорт - над 33 хил. от общо 42 хил. заявители. Предстои до края на април техните документи да бъдат обработени, информира Абазов.

Спазен е социалният елемент, тъй като най-бедни сред производителите са именно тези на сорта "Басми", казаха от бранша. При производителите от сортовите групи "Бърлей" и "Кабакулак" също е отчетен ръст, съответно в размери на 1,17 лв./кг. и 1,60 лв./кг. Сортова група "Виржиния" получава 0,93 лв./кг.

Държавната субсидия за тютюн тази година е 100 млн. лева. В последните години подпомагането на сектора от бюджета бе в размер на 73 млн. лв. Увеличението на парите е факт, макар че според политиката на ЕК подпомагането отдавна трябваше да е преустановено.

С промени в закона за тютюна ще бъдат възстановени държавните експертни оценители към Областните служби по земеделие или към фонд "Земеделие", съобщи още зам.-министър Абазов. Те ще се намесват само като арбитри, в случаите на разминаване в оценките по отношение качеството на продукцията.

Заедно с тези промени в закона се обмисля и създаването на Камара по тютюна от представители на частния сектор, които да решават проблемите на сектора и той да излезе от държавната опека.

Станалият известен с протестите си и заплахите да се самозапали Живко Желев от Свиленград, производител на сорта "Басми" , каза, че хората около него са съгласни с новата схема на заплащане. Под 2 тона сортът "Басми" ще се заплаща по 3.00 лв/кг и това е справедливо, смята той.

Напрежението между тютюнопроизводители и изкупвачи ескалира в края на изкупната кампания, а в Свиленградско се стигна до бой.

Проблемите дойдоха от това, че много от фирмите изкупиха, но не изплатиха тютюна, каза за БТА Желев. Според него няма изготвени още договори за 2014 г. и държавата трябва да се намеси.

"В държавата има 6-7 лицензцирани фирми и ние сме с вързани ръце. Предлагаме на некоректните фирми, които изкупуват, но не плащат тютюна в срок държавата да отнема лицензите, посочи Желев. Той припомни, че срокът за това разплащане по договор е до един месец, а в момента има производители, които чакат трети месец.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 10 години

До таvijdal li si ryazan ta te boli

10

Анонимен

преди 10 години

А вие сте чисти като водица, само мислите да докопате нещо на аванта. Стегнетесе поне малко

9

...

преди 10 години

Няколко пъти съм ходила в чужбина и никога не съм казвала, че съм от България, тъй като те там не знаят къде се намира България. Пък кой кого уважава тва е др въпрос, ама никой да не ми говори колко сте интелигентни и образовани, все пак живея тука и знам за кво става дума. Турция, която обиждате непрекъснато е 100г по- напред от България! Шалвари, ***, прости ама на месец получават 2000лв., а ти от глад ще мреш *** смотан

fallback