Външните министри Ахмет Давутоглу и Кристиан Вигенин след срещата си. Снимка БТА

България за нас е и приятелска, и съюзническа страна, а също така съседска, каза на брифинг министърът на външните работи на Турция Ахмет Давутоглу, който е на официално посещение в София.

Много малко са страните, които имат толкова близки отношения като България и Турция, смята Давутоглу и добави, че напоследък тези отношения се развиват още по-интензивно. Беше създаден Съветът за сътрудничество, с което отношенията ни придобиха ново измерение, и благодарение на работата му, имаме интензивни контакти, каза Давутоглу, като определи отношенията с България като приоритетни, предаде БТА.

Имаме общо бъдеще, перспектива, равноправни и суверенни съседни държави сме, които се уважават взаимно и трябва да развиват своята обща международна перспектива, каза Давутоглу. Той очерта енергетиката, транспорта, търговията, инвестициите, туризма, земеделието като области с потенциал за сътрудничество, който трябва да бъде реализиран в интерес на двете страни. Турският външен министър отбеляза предстоящото през март подписване на споразумението за интерконекторната газова връзка.

Давутоглу смята, че Турция е врата към Азия за България, а страната ни - към Европа за Турция. Затова проблемите в областта на транспорта ще бъдат разрешени, посочи Давутоглу. В отговор на въпрос за превозвачите, турският министър коментира, че транспортните министри са имали детайлна среща и е отбелязан  напредък по проблема. Министърът засегна също въздушния и морския транспорт, като отбеляза, че трябва да се създаде общо транспортно пространство.

Турските инвестиции в България нарастват, искаме да ги увеличим още повече, каза външният министър. По думите му в областта на туризма и културата също има голям неоползотворен общ потенциал. Смятаме, че трябва да има споразумение за създаване на културни центрове, посочи Давутоглу. Относно нападение срещу джамията в Пловдив на 14 февруари той заяви, че то е създало голямо огорчение. Давутоглу благодари на българските власти за взетите мерки. Турският външен министър каза още, че за българското наследство в Турция се работи съвместно и би трябвало по същия начин да се работи и в България.

Министър Кристиан Вигенин посочи, че до дни се очаква подписването на споразумението за тристранния граничен център. В София ще дойде турският вътрешен министър, предстои уточняване на датата. Продължават преговорите по споразумението за съвместно наблюдение на границата. България и Турция развиват отлични двустранни отношения на сътрудничество между добри съседи и партньори и съюзници в НАТО, каза министър Вигенин.

Той добави, че България като страна - член на ЕС подпомага процеса на реформи и преговорите на Турция за членство в ЕС. Вигенин отбеляза добрия двустранен политически диалог, като добави, че последните месеци доказват, че добронамереността, партньорските отношения водят до положителни резултати. Външният министър даде пример със заседавалата през декември миналата година съвместна комисия по нерешените въпроси, както и със заседанието на Централната смесена комисия по граничните въпроси. Макар и след някои трудности, когато се намери възможността за сериозен политически диалог, беше в голяма степен решен и въпросът с товарните превози между Турция и България, отбеляза Вигенин.

Той посочи, че предстои подготовката и провеждането на Съвета на високо равнище, т.нар. междуправителствени заседания, който ще се състои в София вероятно преди средата на настоящата година. Имаме много открит, откровен диалог с турската страна, каза Вигенин, който е на мнение, че това ще помогне по-лесно да се решават възникващите проблемни моменти в отношенията, преди те да са се превърнали в прекалено големи или "представени за прекалено големи".

Турският министър е на официално посещение в страната ни днес. След срещата си с колегата си Кристиан Вигенин Давутоглу пристигна в Министерски съвет за срещата си с премиера Пламен Орешарски. Пред сградата на МС има засилено полицейски присъствие, отпред са и депутати от "Атака", които са разпънали плакати с надписи „Турция, дължиш ни 10 млрд. долара за тракийските имоти”, „Турция, искаме извинение за 500 години геноцид” и  „Не на Турция в ЕС”.  В програмата му е включена и среща с президента Росен Плевнелиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase