Снимка: архив, Булфото

Право да избират членове на ЕП от България имат българските граждани, навършили 18 години, живели най-малко през последните три месеца в България или в друга държава членка на ЕС, не са  поставени под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от  свобода.

Това реши парламентът, който обсъжда на второ четене проекта на Изборен кодекс, предаде БТА. По-рано по предложение на ГЕРБ депутатите приеха да работят, докато не приемат целия кодекс.

Депутатите записаха, че право да избират евродепутати от България имат и всички граждани на друга държава членка на ЕС, които са навършили 18 години, не са поставени под запрещение, не изтърпяват наказание лишаване от свобода, имат статут на продължително или постоянно пребиваващи в България и са живели
най-малко през последните три месеца в България или в друга държава членка на ЕС.

Народното събрание отхвърли предложението на ДПС да отпадне изискването гражданите да са живели през последните три месеца у нас или в друга държава от ЕС.

Още по темата
 Мустафа Карадайъ от ДПС посочи, че въпросът е уреден в Конституцията, а и никъде в европейската директива няма такива ограничения. ДПС отстоява и не отстъпва от някои принципи - спазването на Конституцията на България, международните договорености, включително договора с ЕС и европейските директиви, посочи Карадайъ.

Павел Шопов от "Атака" заяви, че важните за ДПС теми са две - майчиният език и уседналостта. Той заяви, че уседналостта трябва да се разпростре по отношение на всички видове избори - не само за евроизборите и за местните избори, а и за тези за народни представители и за президент.

Цвета Караянчева от ГЕРБ коментира, че много европейски държави имат такава уседналост и заяви, че и българските граждани подкрепят изискването. Според нея проектът за нов Изборен кодекс преповтаря предния от 41-то НС.

Йордан Цонев от ДПС попита какво е уседналост - принцип къде имат право да гласуват тези, които гласуват, или отмяна на правото на гласуване. Защо тези, които са живели на територията на ЕС могат да гласуват, а тези, които не са живели в страни членки на ЕС, да не могат, допълни той.

Янко Янков от ДПС посочи, че България има интерес в изборите да участват максимален брой български граждани. Той каза, че ДПС взема около 40 хиляди гласа от Турция, които почти няма да повлияят на конфигурацията за ЕП. Не става въпрос за интерес на ДПС, това е интерес на България, посочи той.

Депутатите записаха, че право да бъдат избирани за членове на ЕП от България имат български граждани, навършили 21 години, не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от свобода, имат постоянен адрес в България и са живели най-малко през последните шест месеца в България или в друга
страна членка на ЕС.

Право да бъдат избирани за евродепутати от България имат и всички граждани на държава членка на ЕС, които са навършили 21 години, не са поставени под запрещение, не изтърпяват наказание лишаване от свобода, имат статут на продължително или постоянно пребиваващи в България и са живели най-малко през последните 6 месеца в България или в друга държава членка на ЕС.

Отново беше отхвърлено предложението на ДПС да отпадне изискването за живеене през последните шест месеца у нас или в друга страна от Евросъюза.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase