Йордан Цонев. Снимка, архив: Булфото

За две години фабриката на Мишо Бирата е изварила 68 тона спирт от отпадъчни продукти, без да се плаща акциз. Това обяви пред bTV депутатът от ДПС Йордан Цонев и председател на комисията в парламента, която разследва скандала Мишо Бирата.

Името на Михов влезе в публичното пространство след изтичането през 2011 г. на запис на разговор между тогавашния премиер Бойко Борисов и Ваньо Танов, в който се дава устно разпореждане за спиране на проверката.

Още по темата

Цонев информира за „интересни факти” около пивоварната на Мишо Бирата. „С някои отпадъчни продукти се вари спирт – той е под особен режим, акцизът за спирта е стотина пъти по-висок от този на бирата”, уточни депутатът.

„В една тетрадка, намерена от митничарите, има данни, че в периода до проверката за две години са произведени над 68 000 литра спирт – има и данни по колко градуса и какво количество. Нелегалното производство на спирт е престъпление по Наказателния кодекс”, изтъкна Цонев с уточнението, че пивоварната не е имала лиценз за производство на спиртни напитки.

„Мобилните групи на Митниците са намерили тетрадката, но за това в агенцията няма и следа – предстои прокуратурата да установи защо”, коментира още депутатът. По думите му, задачата на оглавяваната от него временна комисия е да обследва практиките и да установи какви са нанесените щети на държавния бюджет от дейността на Михаил Михов. „Щетите от бира са малки, но от спирт са големи”, коментира той.

Йордан Цонев коментира и ролята на Ваньо Танов в случая. Той се съгласи, че шефът на Митниците е изпълнил разпореждане на премиера, но допълни: „Ако премиерът ти изисква нещо, което е незаконно, си подаваш оставката.”

„Няма никакви свидетелства, че президентът Георги Първанов е замесен в случая”, подчерта Йордан Цонев, като припомни цитат на Бойко Борисов от записа, в който той казва: „Поел съм ангажимент, не съм като Първанов”. Той намекна още, че съществува и оригинален запис на разговора между Борисов и Танов, който беше наречен „манипулиран”, защото бил копие на оригинала. „Все си мисля, че на някакъв носител може да има и оригинален запис”, изтъкна Цонев.

"Ако ние не установим кой е покровителствал нещата, прокуратурата ще го направи", уверен е Цонев.
"След като самият Ваньо Танов твърди, че никой не му е оказвал натиск при изпълнение на служебните си задължения, той ще стане герой на прокуратурата", каза още Йордан Цонев. Според него, ако тогавашният премиер Бойко Борисов не е оказвал натиск върху Танов, тогава вината на бившия шеф на митниците е очевидна.
Няма как да бъдат пренебрегнати показанията пред парламентарната комисия на бившия шеф на инспектората на митниците Спас Шопов, който разказа за натиска спрямо него, оказван от Танов, посочи още Цонев.
Днес в парламента комисията, разследваща случая, изслуша Шопов.

Нашата работа тепърва предстои, смята Цонев и обеща по случая да се стигне до края и нещата да бъдат разкрити. Досега са проведени само три заседания, ще извикаме и ще изслушаме всички, които имат отношение към случилото се около пивоварна "Леденика".

Цонев призна, че се бил зарекъл да не говори за Мишо Бирата преди да се направи доклада, но бил предизвикан от факта, че два пъти след началото на работата на комисията, Борисов взема отношение за дейността й.

"Щом ще си говорим с Борисов през медиите, нека да е така.", каза той.

Депутатът разказа хронологически фактите: "Във фабриката на Мишо Бирата са направени две проверки - на 9, 10, 11 ноември 2009 година. Втората е на 12, 13 март 2010 г. Между двете проверка се взима лицензът на фабриката. Съдът спира отнемането на лиценза и така фабриката може да работи. Разговорът между Борисов и Танов е от 9 март. Сега Борисов се опитва да се измъкне, че се опитвал да изпълни едва ли не решението на съда. Разговорът е 4 дни след решението на съда и 6 дни преди Митниците да са уведомени официално. След първата проверка от мобилни групи на митница Лом Танов отнема лиценза. Фабриката работи, но под физически контрол на митниците. Има човек, който описва нещата. На 13 март отива внезапна проверка. В петък приключва работа и запечатват. В митниците получават сигнал, че фабриката работи и пращат група. После се оказва, че е имало директива да се работи при намалено осветление и тишина и след края на работата да се почисти, за да може в понеделник всичко да е чисто."
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase