Снимка: архив, Булфото

БСП засега няма да обяви кои ще бъдат първите пет човека, които ще водят листата на Столетницата за евроизборите, заяви пред Нова телевизия червеният депутат Антон Кутев. Той добави, че първо ще видят другите и тогава ще обявят тяхната листа.

 
„Ако изведем сега нашата листа, всички щяха да се упражняват по нея. Не ни притеснява нищо, ние сме готови с нея и с хората, които трябва да бъдат вътре”, допълни той.

Попитан дали Сергей Станишев е взел решение да води листата, Кутев заяви, че не знае, но лидерът на БСП имал много силен европейски авторитет, който би бил полезен. Той не го губи, ако не е там, добави Кутев.

Още по темата
Според в. „Стандарат“ БСП ще покаже кандидатите си за евродепутати на специално събитие до края на този месец.

Председателят на Европарламента Мартин Шулц, който е и единна номинация на Партията на европейските социалисти за президент на ЕК, се очаква да пристигне в България за представянето на червената листа. Коментираната дата е 21 февруари, посоча още изданието.

„Стандарт“ съобщава още, че Станишев ще оглави евролистата на партията. След него ще са Илияна Йотова и Георги Пирински.

Според Кутев темата за Георги Първанов и алтернативната листа вляво за евровота е твърде преекспонирана. С какво Първанов и Петков са важни за българите през последните 2-3 години - вдигнаха доходите ли, пенсиите, подпомогнаха икономиката ли, възмути се Кутев. Защо тези хора са толкова важни, че да говорим само за тях, отсече още депутатът.

Относно провеждането на референдум заедно с изборите за евродепутати Кутев заяви, че те винаги са подкрепяли провеждането на такова допитване до хората. „Проблемът на този референдум е, че въпросите не са зададени правилно. Смятам, че има много по-съществени въпроси в момента, които биха могли да се зададат”, аргументира се той.

Като пример той посочи дали да имаме пълно безплатно здравеопазване, което по думите му е много по-важно от това дали да има електронно гласуване.

Попитан смята ли, че българите трябва да решат как да бъдат избирани народните представители, които решават доходите и пенсиите им, той отговори, че това е задължително да бъде тема за обсъждане с хората. „Само че това обсъждане се прави по много различни начини. Референдумът е един от тези начини, но не единственият”, заяви той.

Кутев обаче добави, че все пак е напълно възможно да се подкрепи референдум с редакция на въпросите, които предложи президентът Росен Плевнелиев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase