Снимка: архив, Булфото

Ромски лидери се обявиха против идеята на президента Росен Плевнелиев за въвеждането на електронно гласуване.

"То ще е доста сложно за по-голямата част от нашите хора - ромите, това ще даде възможност за манипулации", обяви пред Нова тв депутатът от ДПС Александър Методиев, известен в пубилчното пространство с прозвището си Бат Сали.

Още по темата

"Голяма част от българското общество не е готова за електронното гласуване. Не сме усъвършенствали настоящото гласуване, за да избегнем манипулации и фалшификации, та камо ли електронно гласуване", допълни го лидерът на ромската партия ДРОМ Илия Илиев.

Двамата обаче се озоваха на противоположни мнения за другата идея на държавния глава – задължителен вот за избирателите.

"Задължително гласуване няма да определи избора на изпълнителната власт. То е отнемане на човешките права. Правото не е задължение. За да има подобна мярка, трябва да се промени Конституцията, а в нея сега изрично е упоменато, че правото не е задължение. Аз не съм съгласен някой да  ми отнеме правото на собствено мнение – дали съм доволен от някой партия или въобще от всички политически партии. Никой не може да ме накара да отида да гласувам, ако не желая", аргументира се Методиев.

Според Илия Илиев обаче задължителното гласуване не трябва да ни плаши толкова много.

"Според нас задължителния вот би бил полезен, защото е ясно, че в политическата ни система има нещо гнило, което сега не работи в полза на обществото. И тогава купеният глас няма да има толкова голямо значение и влияние", настоя той.

"По статистика за последните избори са регистрирани 6 900 000 избиратели, от тях гласуват само 3 милиона и половина. Ако всички излязат да гласуват, конфигурацията в парламента би била много по различна. Според нас задължителното гласуване би било добре", аргументира се той.

Попитан дали знае колко са ромите у нас с право на глас, Александър Методиев отвърна: "Аз не обичам тази дума ром. Ние сме цигани, цигани сме се родили и цигани ще си отидем от този свят. По неофициални данни циганският етнос у нас наброява над 800 хиляди души", каза той, но не се ангажира с точна цифра колко от тях ходят до урните в деня на изборите. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase