Снимка: Bulgaria On Air
Силата на студентските протести е, че имат множество гласове, коментира в ефира на Bulgaria On Air политологът Анна Кръстева. Тя допълни, че ако се чува едно и също, ще е ясно, че недоволството е организирано.


„Тези движения ги има навсякъде по света.  Те канализират протести в обществото“, коментира Кръстева. По думите й най-лошо ще е, ако на студентите бъде вменено, че исканията им няма да имат резултат.

„Трябва да им кажем, че всяка отстоявана позиция е важна. При всички избори се оплакваме, че студентите гласуват най-малко и сега може бъде направена важна стъпка за промяна в тази посока“, коментира още политологът.

Според нея не бива се наслагват критериите на един вид демокрация върху друг- и конкретно на гражданската върху пряката. Тя уточни, че един депутат е избран от определен брой гласоподаватели  и впоследствие представлява обществените интереси в парламента.

„Когато обаче един гражданин отиде на протест, той представлява себе си“, коментира Кръстева. Коментарът й беше направен по повод отправените призиви за преброяване на протестиращите.

Според политолога Мария Пиргова е хубаво, че студентите са активни, но по думите й изразяването на техните позиции, трябва да е „по-зряло“.

Тя подчерта още, че промените в морала се случват бавно. Прогнозата на Пиргова е, че „студентският протест ще увисне, тъй като няма лидери и канализирани искания".

„Липсата на лидери е огромният проблем. Това ще доведе до лутане на студентите. Всяко гражданско действие има цел, има лидери. От една страна, има отрицателното искане, от друга няма положителното. И не може да се действа“, поясни Пиргова.

Тя подчерта, че диалог с управляващите вече има и дава резултат. Доказателство за това е увеличението на бюджетите на всички университети, както и на заплатите на предавателите, след среща на Съвета на ректорите с управляващите.

На свой ред Анна Кръстева изрази подозрение, че увеличението на възнагражденията се е случило точно в тези броени дни на ескалиране на общественото недоволство.

Тя подчерта, че моралът не се променя с пари и че е много вредно на студентите да се вменява, че имат ограничено поле на действие - единствено в университета.

Според Пиргова студентите трябва да канализират исканията, предподавателите да създадат свой профсъюз и по този начин да се търсят варианти за натиск върху управляващите и съответно промени.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase