Снимка: архив, БТА

България е поискала помощ от Европейския съюз за справяне с бежанския проблем. Това е станало чрез подаване на апликационна форма за помощ за настаняване на 5000 души преди седмица след срещата на вътрешния министър Цветлин Йовчев и еврокомисарите Сесилия Малмстрьом и Кристалина Георгиева в Брюксел, съобщи зам.-министърът на вътрешните работи Васил Маринов пред bTV.

Маринов обясни още, че ЕС може да предостави финансова помощ по линия на два специализирани фонда за бежанци, които разполагат с общо близо 14 млн. евро до края на годината. Тази сума обаче трябва да се разпредели между България, Гърция и Кипър. За целта експерти на Европейската комисия ще посетят трите държави, за да решат как да разпределят помощта. Посещението в България е насрочено за началото на октомври.

България работи по въпроса с бежанската криза от Сирия от месец август, когато проблемът ескалира, въпреки че симптоми за възможно подобно развитие има от година по-рано, обясни зам.-министърът, който е и зам.-председател на Националния кризисен щаб за бежанците.

Без да отправя директни обвинения срещу предишното правителство, той спомена, че въпросът за сирийските бежанци е бил в дневния ред на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента през февруари. „Тогава Цветанов (министър на вътрешните работи в кабинета „Борисов” – бел.ред.) каза, че всичко е под контрол”, посочи Маринов.

По думите му само до преди месец капацитетът за настаняване на Държавната агенция за бежанците е била 1230 души, а откакто е заработил кризиснияj щаб, той е увеличен до 3300 души. „Щеше да е по-лесно, ако преди година при симптома „Сирия” бяха подготвени домове за бежанци”, подчерта зам.-министърът.

„От август 2012 г. до август 2013 г. в България влизаха по около двайсетина сирийски граждани на месец. След това броят им рязко се увеличи в пъти”, обясни той.

Според ген. Атанас Атанасов, бивш директор на Националната служба за сигурност в кабинета „Костов”, правителството на ГЕРБ е „занемарило” въпроса за сирийската криза, въпреки че той представлява според него „основна заплаха за националната ни сигурност”.

„Очевидно е, че има тиха тайна търпимост за нелегално преминаване на границата. Аз съм убеден, че този поток от хора се контролира от турската държава и той се насочва. Като гражданин и политик питам кой ги селектира? Охранява ли се българската граница?” попита Атанасов.

Васил Маринов отговори категорично, че границата се охранява, а всички заловени да я пресичат нелегално отиват в ареста на Гранична полиция, където за срок от 24 часа трябва да бъде установена самоличността им. След това те се настаняват във временните центрове за бежанци.

„Не искам да коментирам дали Турция подбира мигрантите”, допълни обаче той. Зам.-министърът на вътрешните работи подчерта, че в охраната на границата вече са се включили 19 служители на европейската служба „Фронтекс”.

Васил Маринов обясни, че границата може да се затвори с помощта на жива сила и жандармерия, но този вариант е твърде краен. Той многократно подчерта, че въпросът не е обсъждан на държавно ниво.

По думите на ген. Атанасов границата не трябва да се затваря, а да се охранява. Според него България има възможност да окаже въздействие на Турция, а според действащо двустранно споразумение има и право да връща нелегалните имигранти обратно на територията на съседната държава в 24-часов срок.

Според него коалиционният партньор ДПС е причината България да не оказва натиск на Турция по бежанския проблем.

В отговор Васил Маринов обясни, че бежанските лагери в Турция са препълнени и нерегистрираните там сирийци са повече от милион души. Той цитира и статистика, според която близо половината от бежанците в България са сирийски граждани, а другата половина са предимно трудови имигранти от Северна Африка.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase