Петър Чобанов Снимка: БТА
fallback

Базовите бюджети на министерствата за догодина ще са по-ниски, ако бъде освободен ресурс за финансиране на конкретни политики, стана ясно от думите на финансовия министър Петър Чобанов, който беше препитан в т.нар. блиц контрол от депутатите от бюджетната комисия.

Все пак министърът уточни пред журналисти, че тече процес на „формулиране на този инструмент“. Като цяло идеята е да видим програми, проекти, идеи на министерствата, мерки за реформи до какво ще доведат, оттам от какво финансиране се нуждаят и на някакъв тип конкурсен принцип да разпределим това финансиране, ако то води до увеличаване на растежа и заетостта, обясни финансист номер 1.

Чобанов заяви, че като цяло най-важното послание е, че в условията на ограничен финансов ресурс са необходими мерки за оптимизиране на разходите. Така ще се освободят средства, които да може да се използват за финансиране на конкретни политики, насочени именно към увеличаване на растежа и заетостта.

Все още не се знае каква част от бюджета на ведомствата може да бъде давана по този механизъм. Във фазата сме, в която все още министерствата трябва да изпълнят първата част от задачата, а именно да покажат как ще си оптимизират разходите, каза министърът.

Чобанов обаче не смята, че ще се наложи „силово оптимизиране на разходите“.

Надявам се, че министрите ще направят това, за което са помолени, тъй като те осъзнават, че трябва да се отличават от своите предшественици и като цяло трябва да покажат необходимите реформи и политики, заяви той.

По думите му в хода на бюджетната процедура за 2014 г. и съвместните обсъждания с останалите министри от кабинета ще бъдат определени приоритетите, които ще се следват и съответно ще изискват финансиране.

Това не е въпрос на силови методи и действия, а е въпрос на диалог, един общ разговор всички да седнем и да се разберем какво считаме за важно за развитието на страната и как да го покажем в бюджета, така че да стане ясно каква е нашата политика, разясни Чобанов.

Министърът не е предложил конкретен процент рязане на разходите. Той не одобрявал и стремежа на ведомствата да получат по-висок процент от БВП, за да покажат значимост. Идеята не е да се стремим към процент от БВП, а към конкретни политики, които да реализираме, категоричен е той.

Според него е добре данъчната система първо да бъде „рестартирана“, да се събират приходи и да се видят нейните възможности, преди да се мисли за облекчения.

За съжаление отпада облекчението за ипотечни кредити за млади семейства, мярката не е много широко използвана, има и ограничения, които не би трябвало да съществуват в страна-членка на ЕС. Считаме, че тя може да отпадне и да вървим към модел на семейно подоходно облагане, за който обаче има нужда от време и предпочитаме за момента да изчакаме, уточни финансовият министър.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Анонимен

преди 10 години

ПЕЩЕРНЯК РОШАВ, БОЖЕ КАКВИ ЕКСПЕРТИ ИЗВАДИХА ЧЕРВЕНИТЕ КЪРЛЕЖИ...ОСТАВКА

15

Друг Министър

преди 10 години

Тоя *** ще иска и тоалетна хартия от къщи да си носим.

14

Анонимен

преди 10 години

Svivaite`biudjeta`i`vadete`ot`svoite`smetki`za`siriizite,gadove.Izsmukahte`ni`krvta,ubihte`ni.

fallback