Снимка: БТА
fallback

Народното събрание отхвърли ветото на президента и прие отново актуализацията на държавния бюджет за 2013 година.

При първото гласуване 129 депутати гласуваха за актуализацията, против бяха 94, въздържали се нямаше.

Затруднения при гласуването имаше лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Атанас Мерджанов от левицата поиска прегласуване.

При него актуализацията подкрепиха 130 депутати, против нея бяха 93-ма. Въздържали се отново нямаше.

Ветото на президента Росен Плевнелиев върху актуализацията на бюджета беше преодоляно с гласовете на депутатите от БСП, ДПС и „Атака”. Всички 93 от ГЕРБ бяха „против”, въздържали се нямаше.

Дебатите в НС продължиха над 3 часа, като по време на извънредното заседание на депутатите отвън се бяха събрали две групи протестиращи – едните срещу кабинета, другите – в негова подкрепа.

Oще по темата
Рано сутринта в центъра на столицата пристигнаха десетки автобуси от провинцията, като хората от тях се отправиха към НС и се включиха в контрапротеста, който подкрепя правителството на Пламен Орешарски.

След гласуването събралите се в подкрепа на правителството приключиха контрапротеста си и оттеглиха към автобусите си. Обстановката в района е спокойна. Полицията отцепи голям периметър, за да могат депутатите да си тръгнат от Народното събрание необезпокоявани.  Депутатите от управляващото мнозинство, които излизаха от сградата на парламента, бяха приветствани от участниците в контрапротеста, които им ръкопляскаха и викаха „Победа”. Депутатът от ГЕРБ Красимир Велчев, който излезе и мина покрай участниците в контрапротеста обаче беше освиркан.

След гласуването на актуализацията лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в обяснение на отрицателен вот заяви, че ако премиерът Пламен Орешарски беше обявил, че иска заем от 1 милиард лева, за да го сложи в резерва, ГЕРБ щеше да го подкрепи.

„Ако бяхте казали, че искате да теглите кредит, за да го вкарате в резерва, а не да го харчите, щяхме да гласуваме „за”, но когато казват, че имаме дълг, все едно сме го похарчили, а той е възстановен от Брюксел, не”, отсече той.

Непосредствено преди гласуването в пленарната зала премиерът Пламен Орешарски обясни, че внимателно е изслушал дебата за актуализацията на бюджета и не е открил нито един съществен аргумент на опозицията от ГЕРБ тя да не се направи. Той изслуша целия дебат в залата. 

Премиерът отново припомни, че според него приходната част е била твърде оптимистично планирана с очакване за ръст на икономиката. За съжаление този растеж няма да се случи, заяви Орешарски.

По негови думи актуализацията ще помогне за разплащането на всички просрочени задължения на държавата към бизнеса и възстановяването на ДДС, социални плащания, рефинансиране на извънредния дълг от 800 млн. лева и подлежащ на изплащане този месец и поддържане на фискалния резерв над законно установения минимум.

Орешарски хвърли светлина и върху днешния спор между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и председателя на БСП Сергей Станишев.

По негови думи действително тези 800 млн. от заем, които бяха дадени за земеделците през февруари, вече са възстановени от Брюксел. Проблемът обаче бил, че фискалният резерв тогава е бил с 800 млн. лева под законовия минимум от 4.5 млрд лева.

Правителството актуализира тези приходни и разходни направления, които видимо бяха сгрешени още на етапа планиране, заяви Орешарски. 

Основната причина за прекрояването на фиска е неизпълнение на планираните приходи. С актуализацията се намалява прогнозата за приходите с 555 млн. лв. Толкова по-малко ще бъдат събраните налози за тази година.

Според финансовия министър приходите, заложени в Бюджет 2013, са били нереалистични. Пример за това е данък лихва - от планувани 130 млн. досега са постъпили само 29 млн. лв.

Сериозна е корекцията на бюджета и в разходната част, където увеличението е от 286 млн. лв. 160 млн. от тях отиват за разплащане с бизнеса, в това число 11 млн. лв. субсидии за тютюнопроизводителите и между 5 и 6 млн. лв. за ремонт на болници. 40 млн. лв. ще бъдат дадени на социалното министерство за програми за хората с увреждания.

Предвижда се и емитиране на дълг в размер на един милиард лева. Това беше и един от мотивите на президента да наложи вето. 

Според него не са положени достатъчно усилия за повишаване на събираемостта на приходите. Разходната част пък трябвало да бъде разписана перо по перо, а не както е в текстовете - в резерва за непредвидени нужди.
Президентът подкрепя единствено социалния пакет от 40 млн. лева.

Всички мотиви бяха оборени още в началото на днешното заседание от председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев, който допълни, че от уважение към Плевнелиев депутатите ще дебатират пак актуализацията на бюджета, но без да обсъждат „правните абсурди" на ветото.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

262

Кеф!

преди 10 години

Кеф! А кога ще правим импутмънт на ирландската пастирка?

261

joro

преди 10 години

SIDER AGA PAK NAPRAVI JOB:)))

260

vesko02

преди 10 години

За какво българските политици се превърнаха във враг на народа?Отговора е ***-за пари.

fallback