Даниела Бобева Снимка: архив, Булфото
fallback

Правителството прие пакет от мерки, с които намалява административната тежест за фирмите.  Първият пакет се състои от 24 мерки, а вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева обеща правителството да не спира дотук. 

Първият пакет от мерки включва премахване на таксата за издаване на удостоверение за наличие или липса на задължения към общините. Вписването на подлежащ на регистриране субект в Търговския регистър ще се извършва в срок от 24 часа, ще намалеят таксите, събирани от Агенцията по вписванията. 

Приемането на мерките ще позволи през ноември да стартира предоставянето на 12 комплексни услуги, при които клиентът попълва зявление без да е необходимо да представя към него други документи. 

„Ние няма да спрем с тези 24 мерки. Във висока готовност сме с още 70 мерки. Нагласите са до края на годината да одобряваме нови пакети за ограничаване на административната тежест“, каза вицепремиерът. По нейни думи всяко едно решение в МС се разглежда и от гледна точка на това да не създава допълнителна административна тежест на бизнеса.

Тя обясни, че днес министър-председателят Пламен Орешарски е върнал една от точките заради такива съмнения.
Уникалното в този първи пакет е, че инициативата не идва от администрацията. Тези предложения са получени от браншови организации и НПО-та. Голяма част от тях са получени на имейла на министър-председателя, обясни още Бобева. По нейни думи целият екип е успял за кратък срок да систематизира и отсее въпросните предложения.
Бобева обеща, че този път няма да се действа на парче със законодателството, а всички мерки от първия пакет ще бъдат внесени като общ законопроект за разглеждане в Народното събрание. Този подход има за цел бързо да се реализира реформата. 

Вицепремиерът по икономическото развитие обясни, че на днешното заседание на МС е бил представен и доклад за финансовото състояние на държавните предприятия, където държавата има дял над 50 на сто. 

Анализът показва доста негативни тенденции, които не са от вчера, не са от днес. Натрупани са огромни финансови задължения и загуби. Реформирането на сектора отдавна чука на вратата, каза Бобева.

По нейни думи изпълнителната власт ще действа основно в две посоки. Първо ще се прецени всяко едно предприятие в затруднено състояние, до каква степен това състояние е устойчиво и оттам да се вземе решение за неговото преструктуриране. По думите на Бобева по време на криза не бива да се закриват предприятия.

Кризата е важен фактор да отрезви начина на мислене и да започнем реално преструктуриране. Там, където може и трябва да започне един процес на оздравяване, заяви още Бобева.

По нейни думи втората насока е веднъж завинаги държавните предприятия и тяхното управление да се постави на една добра законова база за управление. По нейни думи ще се направи всичко възможно да се свика бързо работна група по тези въпроси.

Тук няма да измисляме колелото, има доста опит събран. Има препоръки на ЕК за добро управление на държавните предприятия, заяви тя.

Бобева обеща, че ресорните министри ще направят задълбочен анализ на дружествата с миноритарен държавен дял, за да се види и в тях какво е положението.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

antracit

преди 10 години

Дрън-дрън къде го чукаш и къде се пука. Това не са мерки това са простотии изсмукани под ноктите на някой комунист като Петър Димитров. Другари, вие сте прости но ще ви го кажа та да ви спестя още 40 години народна власт и откриване на топлата вода. Смъкнете лихвите по кредитите до 3% както е в Германия, намалете бюрокрацията а от там на после е наша работа.Ама то е така, като са завършили в Москва или са си купили дипломите ...резултата е ясен. ***.

15

Наблюдателен

преди 10 години

Видях днес в една голяма верига, че доматите са внос от Полша. Срам. Нашите производители нямат пазар, а в магазините - внос от Европейския Съюз. Това ли беше целта да влезем в ЕС - да помагаме на техните икономики? Г-жа Бобева как ще стимулира нашата икономика и селско стопанство като са и вързали ръцете?

14

vesko02

преди 10 години

От самото начало на прехода всички управници направиха и невъзможното у нас да няма истинска пазарна среда.Когато нищо не е истинско и цената труда е такава.Залъгването продължава с пълна сила най често с дребни привилегии на различните прослойки на обществото.Всичко в името на грабежа.

fallback