Георги Първанов. Снимка: Булфото

Случващото се днес идва да покаже, че демокрацията не е необратим процес и не може да кажем, че "сме построили демократичния строй", както навремето си позволявахме за един друг строй да даваме подобни оценки.

Това каза в интервю за Агенция “Фокус” Георги Първанов, президент 2002 – 2012 година.

Още по темата
"Смятам, че българинът има здраво чувство за историческа памет и може да отсее зърното от плявата. Това, че някои повтарят едни и същи номера до изтъркване (сега виждам, че Едвин Сугарев отново гладува) идва да покаже, че в свързаните с политиката има хора, които залагат на остротата, на агресията, на конфронтацията, защото не са силни тогава, когато нещата опират до реалната политика, до конкретните управленски действия", коментира той.

На въпрос за скандиранията на площада: "Червени боклуци", бившият държавен глава коментира:

"Подобни лозунги са лесни, интересни са за по-младата част, особено за онези, които посещават спортните събития. Мисля, че протестът само губи от това, че залага на подобни послания. Това подсказва известно изчерпване, въпреки че в хода на самия протест има някои лозунги и послания, които звучат оригинално", призна Първанов.

По думите му, за да има повече чуваемост, протестиращите трябва да търсят качествено новото. Тогава според него възможността за въздействие определено ще бъде по-висока.

"Не се чувствам обаче засегнат, защото знам, че зад червената идея, колкото и условно да звучи това, стоят стотици хиляди честни, почтени хора, които са дали всичко от себе си, за да изглежда България днес така. Това, че и от едната, и от другата страна има калпави ръководители, не е основание да заклеймяваме или да слагаме негативен етикет на цяла една общност. Това е един от уроците на демокрацията, които аз съм прочел", твърди Георги Първанов.

Според него на площада няма да се приемат решенията, важни за живота на хората.

"Ние виждаме искания от страна на протестиращите, които се свеждат единствено до промени в Изборния кодекс. Аз съм сигурно един от първите, който започна сериозният дебат за промяна на политическия модел, още през 2008 г. Бях привърженик на едно разделяне на избирателната система 50 на 50 (този модел, който сега предлага проф. Константинов, който тогава впрочем беше резервиран към моите предложения). Вместо това се появиха едни 31 мажоритарни кандидати, които показаха една силна деформация на идеята. Сега е нужен сериозен дебат по това какви дефекти е показало прилагането на една или друга идея, а за това си трябва време", настоя той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase