Снимка: Булфото, архив
fallback

По-големи наказания за нападения над медицински специалисти, учители и възпитатели, записаха в промените в Наказателния кодекс депутатите.

Убийството или нанасянето на телесна повреда на медик, учител и възпитател наказанието се приравнява като това за извършител на подобно престъпление над съдия, прокурор, следовател, полицейски орган и други длъжностни лица.

Наказанието за убийство на медик, учител или възпитател при или по повод изпълнение на служебната му дейност, е лишаване от свобода от двадесет до тридесет години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна. За причиняване на тежка телесна повреда санкцията е от пет до петнадесет години, за средна - от три до десет години, за лека телесна повреда от една до пет години.

Oще по темата
Заместник-председателят на парламента от БСП Мая Манолова посочи, че с приемането на този закон народните представители отправят знак, че няма да се толерира посегателство над лекари, екипи на бърза помощ, на учители и възпитатели. Това са хора, които работят в наш интерес, грижат се за живота и здравето ни, както и за възпитанието и образованието на децата ни, каза тя,цитирана от БТА.

Манолова обясни, че законопроектите за изменение на НК са на практика първите законопроекти постъпили в това Народно събрание и са израз на общата воля на народните представители от четирите парламентарни групи. Това беше обнадеждаващ знак, че е възможно в 42-то НС в условията на консенсус да се решават важни за българското общество въпроси, каза Манолова и добави, че за съжалени този знак е останал във времето.

По думите й депутатите от ГЕРБ може само да съжаляват, че не са в пленарна зала, за да гласуват финалните текстове.

По време на обсъждането от Коалиция за България и ДПС напомниха, че през миналия мандат многократно са отклонявани от управляващите от ГЕРБ подобни предложения за изменение на НК.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

75

До 75 и до71

преди 10 години

подкрепям напълно 75 и смятам ,че саморазправата ще ни върне в пещерния период или иначе казано ,който се смята за пещерен човек нека се държи както намери за добре.Второто и доста по- сериозно нещо е коментара за грешно поведение на лекарката......на каква база са тези изводи?! Медицинско образование или интернет консултации?!Още по- лошо е ,че болшинството чули или прочели ще го вземат за чиста истина.Това само по себе си води до много лоши последици -.бездействие с цел не поемане на вина

74

Гацко

преди 10 години

Дори човек да сгреши, си поема последствията по закон, в зависимост от мащаба на грешката и това е. За бой, обида, дори и само шамар, или псувня, санкциите са много сериозни и са както материални, така и ефективни присъди. Докога със селяндурските изяви в България!?

73

Гацко

преди 10 години

Каквото и да се случи, никой няма право на физическа саморазправа, освен при самозащита от такава. Има си закони за всичко. Ако определени магистрати не си свършат работата, има горни инстанции. И тези мерки, които са взети, трябва да важат за всеки гражданин а не само за лекари и учители. За толкова години в Германия не съм видял сбиване, дори и повишаване на тон между хората. Всичко се урежда по правилници и закони, без да е необходимо да се бият и да си викат един на друг.

fallback