Снимка: архив, Булфото
fallback

Намаляват се цените на зелената енергия от нови мощности от 1 юли тази година, но това няма да повлияе върху крайната цена на тока.

Това посочи шефката на ДКЕВР Анжела Тонева, след като днес в комисията бе проведено обществено обсъждане с представители на зелените централи, електроразпределителните дружества и НЕК.

"От миналата година вече не се отпуска капацитет за присъединяване на нови мощности с изключение на вече сключените договори за присъединяване на ВЕИ мощности", коментира Тонева и посочи, че са заявени едва около 21 мегавата мощности от биомаса.

Докладът на работната група на ДКЕВР предвижда цената на енергията от биомаса да бъде намалена чрез намаляване на заложената възвращаемост на инвестициите до 5,37% и намаление на признатите експлоатационни разходи.

Oще по темата
 "Тъй като се получи интересна дискусия с много "за" и "против", нашето решение предстои да се вземе на закрито заседание на регулатора, който ще разгледа дали действително цената на енергията от биомаса ще бъде намалена", коментира Тонева.

По думите й обаче дори и да се намали, това няма да се отрази върху крайната цена на тока, защото става въпрос за малко количество нововъведени мощности.

От ДКЕВР са пресметнали, че в момента у нас има инсталирани 1000 мегавата мощности от фотоволтаици, 600 мегавата от вятърни централи, 29 мегавата – от биомаса, от малки ВЕЦ - максимум 50 мегавата.

Анжела Тонева заяви, че сега експертите от комисията преработват целият модел за ценообразуване, за да може да бъде отразена новата среда в енергийната система, а именно, че над половината от потребявана енергия в страната се изкупува от обществения доставчик по силата на договори за задължително изкупуване.

Тя каза, че моделът няма да е готов до края на тази седмица, както бе заявено това по-рано.

"Необходимо е да бъде преразгледана енергийната политика по отношение на подпомагането на ВЕИ производствата, тъй като в момента нямаме възможност да преустановим изкупуването на енергията, произведена от възобновяеми източници", коментира Тонева и подчерта, че е невъзможно само с регулаторни решения да се влияе върху ситуацията с ВЕИ производството при намаленото потребление на енергия в страната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Активист

преди 10 години

Братя и сетри,преди изборите се въртеше въпроса,че имаме предостатъчно ел.енергия - защо ни е сега нова атомна?! Кому е необходима зелена енергия-на собствениците на мощно стите ли ?!Ами да си я плащат тогава!Защо НИЕ,НАРОДЪТ ,ще им я плащаме?! Ама някой си бил купил такива мощности "на ползу роду"-да плащат онези,които са им разреши ли да ги за купят и монтират-от всички справки става ясно,че у нас има ПРЕДОСТАТЪЧНО еленергия и без "зелена енергия"!Не е интересна цената на тока в Европа а у нас

28

Анонимен

преди 10 години

Проблема не в цената на тока. Проблема са заемите на НЕК. Банката на Миглена Кунева си иска парите. При това ниско потребление ядат дървото. Няма пари. Как да смъкнат тока. Всеки който си е изолирал къщата и сложил един слънчев панел на покрива за бойлера и.ава мамата на НЕК. Това е положението. Има хора които плащат по 10 лева ток. Кой ще връща на Станишката заемите.

27

обективен

преди 10 години

Aбе 31, ти *** ли си, или неграмотен, ми статията ще ти извади очите! Цената на ВЕИ ПАДА, а тока за народа остава със същите цени! Ето в това е ПРОБЛЕМА! И въпроса е ЗАЩО???

fallback