Бойко Борисов. Снимка: Булфото
fallback

Българският парламент утвърди вчера икономиста Пламен Орешарски за премиер начело на правителство, претендиращо да е експертно, пише днес френският в. "Монд".

Орешарски заяви, че иска да сложи край на конфронтацията в обществото, да подобри стандарта на живот на сънародниците си в най-бедната страна в Европейския съюз. В речта при встъпването си в длъжност той изрази желание "да консолидира демокрацията, да насърчи предприемачите, да възстанови солидарността и социалната справедливост", а също "да подобри бизнес климата, за да се привлекат инвестиции и да се създават работни места". Той обаче ще трябва най-вече да спечели отново доверието на отвратените от корупционни афери граждани - едва половината от избирателите отидоха до урните на 12 май, отбелязва вестникът.

Петдесет и три годишният Орешарски е представян като ново лице. Министър-председателят обаче не е неизвестен. Започва кариерата си през 90-те години в редиците на десницата, бил е заместник-министър на финансите през 1997 г. През 2003 г. е отстранен от партията си, след като името му е свързано с бизнесмен с лоша слава. Две години по-късно той се появява отново в обществения живот, но от страната на левицата и става финансов министър в социалистическото правителство от 2005 до 2009 г. Сега Орешарски се завръща, този път "без етикет", коментира "Монд".

Орешарски ще трябва да балансира между политиката на строги икономии, водена от няколко години, и желанието на населението просто за достойни условия на живот. Точно този луфт предизвика падането на дясното правителство на Бойко Борисов на 20 февруари след месеци на масови протести.

Сформирането на новото правителство принципно слага край на месеците на политическа криза, но без парламентарно мнозинство то ще зависи от вот на недоверие в парламента. Лидерът на партия "Атака" се закани "да го свали, ако работи против българските интереси".

Специалистите не смятат, че кабинетът ще просъществува, като най-песимистично настроените му дават не повече от няколко месеца. Бойко Борисов дебне от засада. Партията му ГЕРБ излезе начело на последните избори, но бившият премиер не можа да сключи съюзи за съставяне на правителство. Все така силно популярен, независимо от аферите, в които беше замесено името му, той би могъл да ускори падането на новосъздадения кабинет, допълва всекидневникът, цитиран от БТА.

В опит да тласне България напред след предсрочните парламентарни избори, които не излъчиха категоричен победител, българският парламент вчера на косъм одобри правителство от технократи, водено от 53-годишният бивш финансов министър Пламен Орешарски, смятан за компетентен и безпартиен. Това пък пише в днешния брой на в. "Ню Йорк таймс" Матю Брънуосър.

Вестникът отбелязва, че избирането на ръководителя на представителството на ЕК в България Зинаида Златанова за вицепремиер по еврофондовете и за министър на правосъдието е смятано за опит да бъде спечелена подкрепата на Брюксел, който от години критикува България, че не успява да реформира съдебната си система или да подобри контрола върху използването на еврофондовете.

В статията се привежда мнението на политолога Кирил Аврамов от Нов български университет в София, който сравнява новия кабинет с "тюрлюгювеч", но също се надява, че той ще се залови с двата основни проблема в страната: общественото недоволство и злоупотребата с власт от държавните институции, смятани за
непредставителни и корумпирани.

Очакванията сред бизнес кръговете в България за добро управление на Орешарски са високи, заявява пред вестника управителят на фирмата "Нетера комюникейшънс" Невен Дилков. В същото време той отбелязва, че съществуват опасения относно популистките политически интереси на партиите, подкрепящи Орешарски. В предизборната кампания някои кандидати от БСП предизвикаха безпокойство, защото открито говореха за по-голяма държавна намеса в икономиката и въвеждане на прогресивно данъчно облагане, посочва Диков. Той подчертава, че плоският данък и финансовата стабилност в България са от решаващо значение за правене на бизнес в страната.

Чуждестранните инвеститори в България очакват също познанията на Орешарски да издигнат равнището на компетентност над това на правителството на Борисов, цитира вестникът думите на Кенет Лефковиц, съветник на чуждестранни инвеститори в базирата в София бутикова компания за корпоративни финансови и консултантски услуги "Ню Юръп Корпорит Адвайзъри ООД" .

Лефковиц заяви също, че очаква крехкостта на новото коалиционно правителство да насърчи добро управление. "Всяко погрешно движение ще ги изхвърли от властта, затова те трябва да бъдат много целенасочени и компетентни", отбелязва той, цитиран от "Ню Йорк таймс".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

118

cecko2497

преди 10 години

До 122: Пич аз съм в унсс, какво имаш против университет признан в цяла Европа, ти каде си учил? Оксфорд, Кеймбридж, Харвард?? Или по скоро 8-ми клас в единственото училище в горно нанадолнище преди да го затворят, аман от разбирачи. Виж за НБУ съм съгласен 1300 семестър и накрая среден....

117

HUEFF

преди 10 години

LAINANIA POZARNIKAR-***,DA REZE POZARNIKARSKI MARKUCH SEGA.......

116

1

преди 10 години

Абе кво значение има дали премиера е пожарникар икономис или един кво си те неправат нишо без саветниите си дето са с 2 3 воши. Слагат за примиер този дето ше се харесса на народа за да го изберат а други движат нещата,Орешарски просто говорител на тва ков му казват,какато и боико и сичките

fallback