Снимка: архив Булфото

Президентът на Републиката е съставил служебното правителство в съответствие с разпоредбите на Конституцията и с практиката на Конституционния съд, категорични са от Администрацията на президента.

По-рано днес ”Атака” обвини президентът Росен Плевнелиев, че е нарушил Конституцията, Закона за електронното управление и видяха повод за импийчмънт в структурата на служебния кабинет. Според националистите назначаването на служебен министър за електронното правителство е нарушение на Закона, защото изменя структурата на Министерския съвет. Подобно твърдение те лансираха и за назначаването на трима вицепремиери.

Още по темата

Държавният глава, както е посочено и в Тълкувателно решение № 20 от 1992 г. на Конституционния съд, при формирането на служебното правителство е допустимо  да променя и структурата на служебното правителство, категорични са от Президентството в позицията си, разпространена до медии.

От администрацията на държавния глава дават като пример решението на Конституционният съд, в което се приема,  че „съгласно чл. 84, т. 7 от Конституцията промените и структурата на Министерския съвет се правят от Народното събрание по предложение на министър-председателя. Така е в случая на министър-председател и Министерския съвет, избрани от Народното събрание. Когато президентът назначава служебно правителство, той не е ограничен от Конституцията да определя неговата структура, още повече, че предвид особеностите, присъщи на този кабинет, президентът може да реши да рационализира управлението или да го направи по-икономично.“

С назначаването на министър за развитие на електронното правителство с указ на президента, не се създава ново министерство. Това изрично е посочено в указ № 56 от 2013 година, който беше публикуван и на интернет страницата на президента, посочват още от президенството.

Назначаването на министър без портфейл, т.е. без ведомство и административна структура, не представлява структурна промяна. Въпросът за изграждането на електронното правителство е въпрос на реализиране на политика, се посочва още в позицията.

Назначаването на трима заместник министър-председатели е в изпълнение на Конституцията. Нейните разпоредби предвиждат да бъдат назначени поне двама заместник министър-председатели. В компетентността на държавния глава е да може да назначи и трима вицепремиери.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase