Снимка: архив, Reuters

Решението на парламента на България за възможността страната да излезе от проекта "Бургас-Александруполис" във всички случаи ще бъде нелегитимно, заяви днес Игор Демин, говорител на компанията Транснефт, която представлява руските интереси в проекта, предаде ИТАР-ТАСС.

Днес правителството на България внесе за одобрение в парламента документ, позволяващ на българската страната да излезе от проекта. Той предвижда денонсиране на споразумението между правителствата на България, Гърция и Русия за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода „Бургас – Александруполис“. Това става, след като изтече направеното от страната ни преди година предложение за прекратяване действието на документа по взаимно съгласие.  Решението е взето, тъй като съгласно анализите петролопроводът не може да бъде реализиран при условията, уговорени в сключеното през 2007 г. споразумение.

Според Демин излизането на която и да е страна от проекта се регламентира от два документа. Договорът на консорциума по строителството на петролопровода предполага, че излизането на която и да е страна от проекта е възможно само след приключването на периода на проучване или след началото на експлоатацията. Друг документ, регулиращ взаимоотношенията на страните, е Виенската конвенция, но тя влиза в сила, ако няма други регламентиращи документи, а такъв е договорът, отбелязва ИТАР-ТАСС.

През 2008 година бе подписано междуправителствено споразумение за изпълнението на проекта, в който Русия получи 51 на сто, а България и Гърция - по 24,5 на сто. Общата дължина на трасето на петролопровода "Бургас-Александруполис" е 300 километра. Целта му бе да намали натоварването на турските проливи, през които се транспортира петролът от Русия и Казахстан към световните пазари, припомня руската агенция.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase