Стефан Воденичаров Снимка: Булфото
fallback

Председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров е предложен за министър на образованието и науката след оставката на Сергей Игнатов. Пълен хаос цареше днес в Министерския съвет, след като се оказа, че никой не може да каже със сигурност кой е предложен да поеме министерския пост. 

Информацията на няколко пъти беше променяна от правителствената пресслужба. В крайна сметка се оказа, че председателят на БАН Стефан Воденичаров ще бъде предложен за министър. 

Милена Дамянова остава зам.-министър на образованието, макар че първоначално от пресцентъра обявиха, че тя ще седне в стола на Игнатов, а Воденичаров ще оглави фонд „Научни изследвания“. 

После обявиха, че е обратното – Дамянова става шеф на научния фонд, а Воденичаров става министър.
При третото обявяване информацията доби окончателен вид – Воденичаров е предложен за просветен министър, Дамянова остава зам.-министър, а за момента правителството отказва коментар кой ще поеме фонд „Научни изследвания“. 

Воденичаров обясни, че ще излезе в неплатен отпуск от академията. Самият той уточни, че ще стои на поста само до парламентарните избори.  В плановете си за бъдеща работа той постави акцент върху работата по програма "Образование и наука". По негови думи българите сме бедни, защото произвеждаме малко. Воденичаров беше категоричен, че производителността не може да се вдигне без иновации и образование.

Oще по темата
Акад. Стефан Воденичаров беше избран за председател за Българската академия на науките на 3 декември миналата година. Той е роден на 1 септември 1944 г. в София. Завършил е Техническия университет.  От 1991 г. е професор, от 2004 г. - член-кореспондент на БАН, а от 2012 г. е действителен член на академията. Ръководил е 207 научни проекта. Стефан Воденичаров е директор на Института по металознание, съоръжения и технологии "Акад. Ангел Балевски“.

Министерският пост остана вакантен, след като Сергей Игнатов хвърли оставка по настояване на премиера Бойко Борисов заради откритите нарушения във фонд „Научни изследвания“. 

Скандалът около научния фонд, който взе общо три оставки, избухна в края на миналата година, след като учени от Софийския университет и БАН изразиха недоволството си от начина на разпределение на над 14 млн. лв. от държавния бюджет.

Според обвиненията, които бяха отправени, някои от проектите са спечелени от приближени фирми на шефа на фонда Рангел Гюров, преподавател в Нов български университет, чийто бивш ректор е образователният министър Сергей Игнатов. Гюров беше обвинен, че срещу титлата "доктор на науките" ректорът на Университета по библиотекознание и информационни технологии Стоян Денчев е получил проекти за хиляди левове.

Вчера Изпълнителният съвет на Фонд „Научни изследвания“ прие оставката на проф. дтн Рангел Гюров.

След проверката на Инспектората към Министерския съвет, която показа куп нарушения, пръв оставка хвърли управителят на фонда Христо Петров. В понеделник учени се срещнаха с премиера и се обявиха против ръководството на фонда и образователния министър Сергей Игнатов.

Игнатов също бе освободен. „За съжаление, министърът не ме чу,  когато му казах в петък, че въобще, като чуя думата корупция, не мога да я чувам, а камо ли да ми се говори от учени на площада. Помолих го да направи необходимите промени в този фонд, той реши да ме убеждава в обратното“, коментира Борисов пред представители на Американската търговска камара вчера.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

91

zz

преди 11 години

Podloga na partiq GROB!

90

Анонимен

преди 11 години

zashto ne dopyskate direktori ot provinciata kvo neznaiat materiala kak se kradete v porochnite kragove.

89

до112

преди 11 години

Завидна логика.

fallback