Бившият икономически министър Трайчо Трайков. Снимка: архив, Булфото
fallback

След като България и Русия подписаха споразумението за българското участие в проекта за газопровода "Южен поток" и за доставката на руски газ, потърсихме бившия министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков, който коментира плюсовете и минусите на новия договор. Ето какво сподели той пред Investor.bg:

"По принцип не е добра практика да се подписва окончателно инвестиционно решение по проект, когато основни параметри все още са неизвестни. Според дадената от правителството информация най-важните неща по „Южен поток“ предстои да се договарят - транзитните такси, дивидентната политика, лихвите по кредитите, няма дори приключена процедура по ОВОС. 

В този смисъл ситуацията много прилича на сътвореното от тройната коалиция през 2006 година с АЕЦ "Белене". Подписали сме окончателно инвестиционно решение, ангажирали сме се с половината от 3,3 милиарда евро инвестиции (сумата не е окончателна), като цялото бързане е, за да се спази графика на „Газпром“, който така се надява да избегне правилата на либерализирания европейски енергиен пазар. Не е известно какво мисли Европейската комисия по въпроса.

Не е известно и какви са гаранциите, че проектът ще бъде изплатен в рамките на 15 години, както е фиксирано в междуправителственото споразумение. Тъй като беше казано, че по проекта няма да има държавни или корпоративни гаранции, а ще бъде на принципа на проектното финансиране, се очаква, че транзитните такси ще стигнат за изплащането на кредитите за изграждане на газопровода. Но ако те не стигнат, кредиторът би следвало да придобие тръбите.

Няма яснота и как ще се компенсира „Булгартрансгаз“ за загубата на 90 км отсечка от съществуващата мрежа, която носи около 40 млн. лв. от транзитни такси годишно, но ще стане излишна след построяването на Южен поток.

Хубаво е, че отпадането на посредниците при доставките на синьо гориво вече е факт в новите договори. Протокол в този смисъл за новите договори подписахме още през 2010 година с министъра на енергетиката на Руската Федерация Сергей Шматко.

Хубаво е и че се цитира намаление на цената на газа от 20 на сто, остава да се види на каква база е изчислено то - дали например включва намалението, което се получава по формулата на стария договор, без да зависи от благоволението на „Газпром“. При всички положения по-ниската цена ще е глътка въздух за индустрията и потребителите. Договорът е десетгодишен, което е повече от оптималната за нас продължителност от 5-6 години. След шестата има възможност за предоговаряне на цени и количества, което е често срещана клауза при дългосрочните договори."

Още новини за цената на газа и за Южен поток четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

84

ДО93

преди 11 години

ИЛИ СИ *** ИЛИ ВМИРИСАН ТРАВЕСТИТ

83

Анонимен

преди 11 години

ОХРАНИТЕЛЯ НА ПРАВЕШКИЯ ТАРИКАТ И КОМУНИСТИЧЕСКИЯ ЦАР ВЕЧЕ ПОДПИСА ЕДИНИЯ ЗАРОБВАЩ ДОГОВОР ЗА БЕЗПЛАТНО ТРАНЗИТИРАНЕ НА РУСКА ГАЗ ПРЕЗ ЗАДУНАЙСКАТА РУСКА ТЕРИТОРИЯ НЕЗНАЙНО ЗАЩО ЗОВЯЩА СЕ БЪЛГАРИЯ.СЕГА,ЧИСТОКРЪВННИЯ КРЕМЪЛСКИ МОДЕРЕН ЛЯВ СПИНИШЕФ ПОДГРЯВА СЛЕПИТИЗАНТИТЕ ЗА СЛЕДВАЩИЯ ЗАРОБВАЩ ДОГОВОРЗА 30 МИЛИАРДНИЯ ЯДРЕН РУСКИ САМОВАР,КОЙТО ОТ СЪРЦЕ ЖЕЛАЯ ДА СЕ ПРЪСНЕ И ВЯТЪРА ДА ОТНЕСЕ ТОПЛИТЕ ЧАСТИЦИ В ЗНАК НА БЛАГОДАРНОСТ НА ЛЮБИМИЯ НА ВСИЧКИ КОМУНИСТИЧЕСКИ СЛЕПИТИЗАНТИ--БОГАТИРА ЛИЛИПУТИН !

82

Анонимен

преди 11 години

В ЗАДУНАЙСКА БЪЛГАРИЯ ОСВЕН ЕКСКРЕМЕНТИ НА КОМУНИЗМА --РУСКИ *** ДРУГИ НЯМА.

fallback