Снимка: архив, Булфото

Европейският съд по правата на човека в Страсбург отново осъди България за етническа дискриминация
за нарушаването на правото на живот и неефективно разследване по случай с простреляна ромка, съобщиха от БХК.

Жалбоподателката Йоланда Йотова е от ромски произход и живее в с. Ъглен, близо до Луковит. На 13 юли 1999 г. вечерта тя е простреляна в гърдите в нейния дом от група неидентифицирани нападатели.

Тя е тежко ранена, хоспитализирана и впоследствие остава със 75% увреждания в резултат от нараняванията.

Макар полицията и прокуратурата в Луковит и Ловеч да образуват веднага досъдебно производство, те не успяват да установят извършителите.

ЕСПЧ намира, че като цяло разследването е било неефективно. Властите не са извършили редица необходими действия, които е следвало да извършат и които са можели да доведат до разкриване на извършителите.

Те са спирали досъдебното производство на няколко пъти, а някои от следствените действия са били извършени с много голямо закъснение.

Поради това Съдът намира нарушение на чл. 2 от Европейската конвенция за правата на човека (право на живот) в неговия процесуален аспект.

Съдът намира и нарушение в това, че българските власти не са разследвали, а са били длъжни да разследват възможните расистки мотиви за извършване на престъплението, посочват от БХК.

Редица факти по делото насочват към това, че то е извършено от няколко младежи българи за отмъщение във връзка с предходен конфликт между група българи и група роми в нощно заведение в с. Ъглен, станал два дни по-рано.

В резултат полицията в Луковит в продължение на два дни е патрулирала в с. Ъглен и в друго съседно село с цел да предотврати етническия конфликт.

Впоследствие по делото са установени и други факти, насочващи към възможни расистки мотиви за извършване на престъплението.

Съдът подчертава, че разследващите органи не са направили никакви опити да установят евентуалните расистки нагласи на заподозрените и не са разследвали дали те споделят крайни екстремистки и расистки идеологии, посочват още правозащитниците.

ЕСПЧ присъжда 12 000 евро на жалбоподателката за претърпени неимуществени вреди и 3 770 евро разноски по делото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase