Росен Плевнелиев и Джанет Наполитано. Снимка: БТА

Общите предизвикателства пред България и САЩ налагат двете страни да задълбочат сътрудничеството си в сферата на сигурността. Около тази позиция се обединиха президентът Росен Плевнелиев и секретарят по вътрешна сигурност на САЩ Джанет Наполитано. “България цени високо подкрепата на американските служби за разкриването на извършителите на атентата на летище “Сарафово” и съм сигурен, че добрите ни отношения ще дадат нов стимул на двустранното партньорство в сферата на сигурността”, подчерта на срещата българският държавен глава, цитиран от прессекретариата му.
 
Росен Плевнелиев беше категоричен, че България ще завърши успешно реформата в съдебната система, което ще укрепи не само доверието на партньорите ни от ЕС и САЩ, но и ще отговори на големите очаквания на обществото за справедливост.

Държавният глава посочи още, че България вече има опит в създаването на прозрачна среда на взимането на решения при управлението на европейските фондове. “Не крием проблемите и с помощта на ЕС постигнахме много, за да превърнем България в уважаван партньор. Днес можем да бъдем пример за ефективното управление на европейските фондове за страните, кандидатстващи за членство в Съюза”, каза Росен Плевнелиев.
 
От своя страна Джанет Наполитано подчерта, че България е постигнала много за изграждането на ефективни управленски институции и служби за сигурност. САЩ имат интерес да задълбочат двустранното сътрудничество в тази сфера.

Наполитано приветства задълбочаването на сътрудничеството между България и САЩ в областта на киберсигурността. По думите й САЩ приемат страната ни като особено перспективен партньор в тази сфера, а българските служби са достоен партньор на Сикрет сървиз, Агенцията за борба с наркотиците, ФБР и другите американски служби.
 
Държавният глава запозна вътрешния секретар Наполитано с предприетите от българските власти действия за правно регламентиране на дейността на службите за сигурност. Той подчерта, че до края на годината страната ни ще бъде готова с очакваните от обществото законопроекти за работата на НРС, НСО и служба “Военна информация”. “Важното е, че тези закони се изработват след провеждането на широк обществен дебат и след постигането на консенсус между всички политически сили по основните принципи на законопроектите”, каза президентът.
 
България приема сигурността на доставките на енергоресурси като основен фактор за стабилността на своята икономика и затова всеки проект за диверсификация ще получи подкрепа, стана ясно още по време на срещата. Росен Плевнелиев беше категоричен, че усилията, които страната ни полага в тази насока, вече дават резултат и отбеляза напредъка в изграждането на интерконекторните връзки между България и съседните й държави. “В ход е проучването на залежи на природен газ в Черно море и това ни дава надежда, че скоро ще имаме увеличение на доставките на природен газ и от собствени източници”, добави Росен Плевнелиев.

Държавният глава отбеляза също така стремежа на българските власти да разрешат въпроса за енергийната си сигурност по един модерен и екологосъобразен начин, като в своите програми за развитие поставят акцент върху възобновяемите енергийни източници.
 
По време на срещата президентът Плевнелиев постави въпроса за премахването на визовия режим на САЩ за български граждани като най-ефективна мярка за укрепване и задълбочаване на двустранното икономическото партньорство. Обща беше оценката, че подписаното днес споразумение между България и САЩ за сътрудничество в борбата срещу престъпността и тероризма е реална стъпка за отпадането на визовите изисквания пред българските граждани.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase