Бойко Борисов Снимка: архив, БТА
fallback

Правителството на Бойко Борисов оцеля и при четвъртия вот на недоверие. При гласуването в парламента 136 депутати подкрепиха кабинета, 72 бяха против, а двама независими се въздържаха.

Вотът на недоверие беше поискан от народни представители от БСП, ДПС и независими заради "провал на политиката в областта на правосъдието и вътрешните работи".

Искането беше внесено в парламента след последния критичен доклад на Брюксел за страната ни.

Oще по темата
Правителството подкрепиха депутатите от ГЕРБ и независими. "За" вота гласуваха вносителите от Коалиция за България и ДПС и един независими.

Синята коалиция и "Атака" не участваха в гласуването. В пленарна зала бяха вицепремиерът Цветан Цветанов и министрите Диана Ковачева, Николай Младенов, Лиляна Павлова, Аню Ангелов.

Председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев заяви, обяснявайки отрицателния си вот, че, когато някой иска смяна на политиката и на управлението, трябва да предлага и алтернатива. Кой показа алтернатива, имахте ли министър, който да работи срещу престъпността през последните 20 години, попита Велчев опозицията.

Вашите министри създадоха престъпността, последните 10 години имахте министри, които не изтрезняваха, заяви той.

За пореден път се доказа, че този вот на недоверие беше безсмислен, коментира в кулоарите на парламента вицепремиерът Цветан Цветанов.  Доволен съм от резултата, посочи Цветанов. На въпрос къде е премиерът Бойко Борисов, Цветанов отговори, че той е на  работното си място.

Първият вот на недоверие към кабинета "Борисов" беше неуспешен и е от октомври 2010 г. Той беше по инициатива на БСП и ДПС заради политиката в сферата на здравеопазването.
 
Вторият, също неуспешен, опит за парламентарно бламиране на правителството на премиера Бойко Борисов, беше заради неуспеха на антикризисната политика. Той беше през юни 2011 г. и отново внесен от Коалиция за България и ДПС.
 
Месец след това - през юли миналата година, беше иницииран и третият, отново не минал вот на недоверие, за "провал на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, провалено членство в Шенген, полицейщина и нарушаване на основни човешки права". Той отново беше на Коалиция за България и ДПС.
 
В началото на април т.г. Коалиция за България и "Атака" внесоха искане за вот на недоверие към правителството заради спиране на проекта за АЕЦ"Белене" и провалената енергийна политика на България. По-късно съвносителите от "Атака" оттеглиха подписите си и така подписката беше анулирана, а вотът не се състоя.
 
В началото на миналата година мнозинството даде подкрепата си за управлението на ГЕРБ при гласуването на поискания от самия министър-председател Борисов вот на доверие.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

520

elviejo

преди 11 години

Да, така е, но защо беше избран ГЕРБ и ББ да управляват? Не е ли това най-срамната страница в най-новата ни история?!

519

българин

преди 11 години

Не явяването на Борисов в Народното събрание , е не само неуважение към институцията , а и към всички нас - българските граждани ! Тази особа се помисли за Господ .

518

Анонимен

преди 11 години

Какво значи "Кабинетът "Борисов" оцеля отново"?! Имаше ли някаква, макар и минимална възможност да не оцелее, освен ако гласуват срещу себе си? Имаше ли такава възможност при десетките вотове на недоверие за 23 години преход, с изключение на падане на правителството на Филип Димитров, което изключение само потвърждава, че вота на недоверие е парадоксален, граничещ с абсурдното. Не е ли крайно време време да се промени глсуването на този смехотворен вот от парламентарно на обществено, за да не си го гласуват тези, които са загубили доверието на народа и след това да се чудим, че пак са оцелели и да се внушава от комуноидните медии, че ето на Атака и СК не са гласували. И какво щеше да стане, ако са гласували. Нищо. Пак медиите щяха да пишат:"Кабинетът "Борисов" оцеля отново". Ето защо не са гласували, защото е безполезно.

fallback