Бойко Борисов. Снимка: архив, Reuters
fallback

Съмненията, че Борисов е имал връзки с подземния свят, стигнаха до Брюксел. Това обвинение се повдига вече за втори път. И за втори път иначе приказливият български премиер отказва да коментира случая. Това пише "Дер Щандарт", цитиран от Дойче веле под заглавие: "В какво е замесен Борисов?".

Независими журналисти дадоха българския премиер Бойко Борисов на новосъздадената европейска комисия "Антимафия". Причината: тъмното му минало.

За връзките на настоящия български премиер с организираната престъпност се разбра от депешите, изпращани от София до Вашингтон и публикувани от WikiLeaks, информира австрийското издание "Дер Щандарт".

Oще по темата

В тези депеши бившият американски посланик Джон Байърли информира за тъмните епизоди от миналото на Борисов и връзките му с организираната престъпност, пише и сайтът за разследваща журналистика и български партньор на WikiLeaks bivol.bg.

По-късно данните за Борисов са били проучени и потвърдени от източник с псевдонима "СИМО", а неотдавна германският "Тагесцайтунг" разкри, че зад този псевдоним се крие не друг, а американското ЦРУ, припомня "Дер Щандарт".

Контрабанда, нелегални сделки, пране на пари

Публикуваните от WikiLeaks депеши свързват Борисов с контрабанда на метаамфетамини в огромни размери, нелегални сделки с горива в схема с Лукойл и пране на пари през СИБАНК, която тогава е била управлявана от приятелката на българския премиер Цветелина Бориславова, четем още в публикацията на австрийското издание.

Независимите български журналисти твърдят още, че информациите за Борисов идвали не само от свидетели от престъпния свят, но и от представители на Европол и на европейската служба за борба срещу измамите ОЛАФ.

Специалната европейска комисия по въпросите на организираната престъпност, корупцията и прането на пари (CRIM) е сезирана от журналистите Атанас Чобанов, основател на bivol.bg, Асен Йорданов, награждаван в Германия за разследваща журналистика и от правозащитника Петър Пенчев от Асоциацията за свободно слово "Анна Политковская".

Първият път беше през 2007 г.

Набеденият български премиер обяви, че няма да отговаря на обвиненията, а ще остави за него да говори това, което той прави за страната си.

За втори път Борисов попада в подобна неловка ситуация. През 2007 година американското списание „Congressional Quarterly“ обвини тогавашния кмет на София Борисов, че имал връзки с мафията и че бил "свързан с 30 неразкрити убийства". Американското издание се позова тогава на резултатите от разследване, извършено съвместно с неназована швейцарска банка. Тогава Борисов, който иначе е доста приказлив, също отказа да коментира обвиненията.

Специалната комисия по въпросите на организираната престъпност, корупцията и прането на пари към Европейския парламент беше създадена през март тази година. Дейността й се ръководи от Соня Алфано, която е от групата на либералите и демократите в Европейския парламент.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

633

Анонимен

преди 11 години

Социализмът и сгрешения преход ликвидира всичко здраво, което предците ни са опазили през хилядолетията. Мързелът, възможността за всякакъв вид кражби, измамното равенство явно допаднаха на повечето нашенци.Атанас Буров е актуалeн и днес -"На българина всичко трябва да му се дава отмерено и никога да не му се плаща много високо. Защото като забогатее, той се забравя. Удря го на грабеж, разгул, разврат, покер. Става злобен и завистлив. Губи човешки образ. За него няма нищо свято на този свят. Парите отприщват пороците му, слабостите и злобата му. Българинът прощава за всичко, но не и на преуспяващите. Или на тези, които стоят над него. Българинът с пари се смята за много по-умен от този, който ги няма.""Политиката има свои закони. Тя не търпи интелигентните на трона си. Тя иска полуинтелигентни. Полудипломати, полуполитици. Тя иска сурови мъже, с тежки юмруци"..

632

Анонимен

преди 11 години

Съмнения ли?! Да бе, да!

631

Observer

преди 11 години

Всичко това трябва да бъде доказано по безспорен начин на точното место, където това формално трябва да стане. Фактите може и да са известни, но доказването им е наистина много скъпо нещо. Не случайно се казва правова държава, а не правова нация. Това е защото правото по дефиниция е на страната на държавата, а държавата е ... какво да ви кажа, оправяйте се.

fallback