Не можем да отлагаме повече, заяви Меглена Кунева. Снимка: Impact press group
fallback

Лидерът на гражданско сдружение “България на гражданите“ Меглена Кунева, която предстои да учреди партията си на 1 юли, одобри налагането на вето от президента Росен Плевнелиев  върху промените в Закона за съдебната власт.

По нейни думи това е едно добро начало, но не е достатъчно. Плевнелиев наложи вето върху промените само в частта, свързана с т.нар. “кариерни бонуси“ за магистратите, които предвиждат след изтичането на мандатите на членовете на ВСС и инспекторите от Инспектората към ВСС, те да бъдат назначавани на позиция, по-висока от тази, която са заемали преди избирането им.

Oще по темата

Кунева изрази надежда парламентът да отиде по-далеч и след връщането на Закона в пленарна зала да преразгледа и други текстове от него.

Тя разкритикува и начина, по който беше наложено ветото. По думите на Кунева премиерът Бойко Борисов уронва престижа на президентската и парламентарната институция. От една страна той не дава свобода на парламентарната група на ГЕРБ и налага еднолично решенията си, а от друга обявява президентското вето преди самия Плевнелиев, обясни тя.

Dnes.bg припомня, че още вчера Борисов каза, че ще има такова вето, а Плевнелиев го обяви официално днес сутринта.

По нейни думи парламентарна квота във Висшия съдебен съвет /ВСС/ представлява политически картел, обединение между управляващите и опозицията. Всяка политическа сила се била съгласила със сегашния начин на избор и си мълчи, за да може да има свои представители във ВСС и да е наясно какво се случва там.
Кунева поиска и по-голяма прозрачност при избиране на членове на ВСС

Тази част от закона предизвика бурни дебати в общественото пространство. От Брюксел препоръчаха това да става чрез пряк избор, но управляващите обясниха, че това няма как да се случи при избора на нов ВСС тази година. Те обещаха прекия избор на членове на Съвета да стане факт от 2017 година. Днес Кунева обясни, че не може да отлагаме повече тези промени. По нейни думи до 2017 година ще изгубим доверието на много млади хора, които вярват в съдебната власт.

Този закон не цели да укрепи независимостта на съдебната система, а точно обратното, смятат от “България на гражданите“.

По думите на лидера на сдружението трябват ясни критерии при избора на членовете на ВСС. Според Кунева група неправителствени организации отдавна са внесли в парламента предложения за изготвяне на въпросните критерии, но те отлежават в чекмедже.

“Отворете това чекмедже“, призова тя.

“Няма правова държава без независима съдебна система. Съдебната система пък не може да е независима без самите магистрати да са такива“, обясни адвокат Георги Атанасов, учредител на “България на гражданите“. Той възрази остро срещу намесата на вътрешния министър Цветан Цветанов в съдебната система.

По думите на Атанасов не е нормално Цветанов да казва, че ведомството му е скачен съд със съдебната система, при положение че това са съвсем отделни власти. Юристът разкритикува остро и думите на вътрешния министър,че говори всеки ден с магистрати.

“Дали въпросните магистрати си правят отвод всеки път, когато Цветанов се обади да говорят по въпроси, свързани с дадени дела? Дали ще си направят отвод, когато в съдебната зала като обвиняем влезе някой от подчинените на Цветанов?“, запита Атанасов. Той се зачуди и защо ако въпросните разговори са процесуални, няма протоколи за тях.

Кунева засегна и темата за жените в съдебната система. По нейни думи е изключително странно, че не се говори за жена главен прокурор.

Тя обясни, че неин приоритет от тук нататък ще бъде кариерното развитие на дамите. Тя добави, че поне една от длъжностите в “трите големи на съдебнатата власт“ - председател на Върховния административен съд, председател на Върховния касационен съд или главен прокурор трябва да се заема от дама.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

53

Ябланишки локуми

преди 11 години

Кунева засегна въпроса за избор на ВСС , но дипломатично замълча за поризнесените напоследък от съдии от САС оправдателни присъди на Ковачки за укрито ДДС 17 млн лв и на Вальо Топлото за 6 млн лв. С тях се потвърди за N-ти път правилото За кокошка няма прошка, а за милиони няма закони. Основания за оневиняванията практически липсват, остават само разтегливи като ябланишки локум фрази, които се разбират и така, и иначе. Нима тези магистрати не знаят какво е мнението на обществото (т.е. на хората) за произнесените присъди! Всички знаят какво ще е това мнение при тяхното витиевато, непочиващо на конкретни факти оправдаване, но въпреки това ги оправдават! На тези с черните раса просто не им пука за мнението на обществото, та дори един съдия от НО на САС Иво Вапцаров го нарече имагинерно мнение! Г-да и най-вече госпожите съдии или са забравили, или са се постарали да не мислят, че в Етичния кодекс на българския съдия е записано,че съдията трябва да поддържа и спазва такова поведение, което да бъде справедливо и благопристойно не само в неговите очи, но и в обществото! Писането по конкретни поводи помага, но то не е достатъчно! Трябва да се пише и говори в медиите и по телевизионните канали постоянно, докато хората разберат, че без излизане на улицата на протест тези магистрати, и този "ВАС", и тези висши полицейски шефове, и тези прокурори, практически защитаващи обвиняемите, и тези депутати, и тези политици - всички те ще продължават да бъдат нагли!

52

Сокол

преди 11 години

Куневата може да е умна, но е национален предател от комуничстически род - достатъчно, за да бъде заклеймена и низвергната завинаги! ХАУ!

51

Анонимен

преди 11 години

Не сме чули още мнението й за протестите на екоактивистите - защо така си премълчава, не е типично? Ни загриженост, ни "гражданско" становище, ни лафче, ни подходяща за случая притча.. Разочаровани сме. Да не си е пуснала пиара в отпуск?

fallback