Президентът Плевнелиев с италианския премиер Монти. Снимка: president.bg
fallback

България и Италия имат много сходни дългосрочни приоритети и споделят необходимите мерки за преодоляване на кризата в Европа. Такива са провеждането на необходимите структурни реформи, въвеждането на програми за намаляване на младежката безработица в Европа, за подкрепа на иновациите и на малките и средните предприятия.

Това стана ясно след срещата на президента Росен Плевнелиев с италианския министър-председател Марио Монти. 

Двамата са споделили виждането, че икономическият растеж не може да бъде купен с нови дългове, а трябва да бъде изработен с прагматизъм и реформи.

“Ние поставяме на дневен ред в Брюксел и въпроса за участието на следващото поколение европейци в тази дискусия, защото то не трябва да страда от натрупването на нови дългове, както се случва сега”, подчерта държавният глава. Категорично няма лесни решения, но България работи за стабилност, допълни президентът Росен Плевнелиев.

Премиерът Марио Монти е определил като “впечатляващ” постигнатия от страната ни напредък и е потвърдил италианската подкрепа за присъединяването на България към Шенгенското пространство без граничен контрол.

Съществени и за двете страни са въпросите на енергийната ефективност и енергийната либерализация. Президентът Плевнелиев коментира, че тези въпроси, заедно с мерките за диверсификация на енергийните източници, налагат необходимостта от обща европейска енергийна политика.

По-рано държавният глава посети църквата “Св. Св. Викентий и Анастасий” в Рим, която е предоставена за богослужение на Българската православна църква. 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

102

мечо пух

преди 11 години

Чудно защо сега ГЕРБ трупа нови дългове?

101

T.N.T.

преди 11 години

DA BE,BALGARIQ E STABILNA--WQRNO E,MAGARE DA Q NATRESE NQMA DA MRADNE !...

100

outsider

преди 11 години

Проблема на ГЕРБ е че могат само да приказват за растеж на икономиката, но как това се прави изобщо не им е ясно.

fallback