Няма краен срок за произнасянето на Еврокомисията по внесените енергийни проекти. Снимка: архив, Reuters
fallback

България както всяка друга държава в ЕС е в правото си сама да прецени как да осигури енергийните си ресурси.

Това заяви за БТА Марлене Холцнер, говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер по повод решението на българското правителство да прекрати проекта за АЕЦ в Белене и да изгради нов реактор в Козлодуй.

От екипа на комисаря заявиха, че нашата страна е свободна да прецени къде да изгради нов реактор или централа - в Белене, Козлодуй, или другаде на своя територия.

Oще по темата

От ЕК отбелязват, че лицензирането на проектите е отговорност на Агенцията за ядрено регулиране, съобразно принципите на европейските директиви за ядрена безопасност и управление на ядрените отпадъци.

По въпроса за внасянето на нови проекти в ЕК от комисията отбелязват, че плановете трябва да следват четири процедури:
1. оценка на въздействието върху околната среда;
2. уведомяване за нов инвестиционен проект в областта на атомната енергетика, свързан с нови мощности, размествания или преустройство (по този въпрос мнението на комисията няма юридически обвързващ елемент, но трябва да е положително, за да може проектът да получи заем от Евроатом или Европейската инвестиционна банка);
3. Евроатом да оцени дали има риск от радиоактивно замърсяване на водите, почвата или въздуха на друга държава от ЕС (срок на произнасяне от шест месеца след получаване на данните за проекта);
4. декларация на основата на техническите характеристики, свързани с безопасността.

Няма краен срок за произнасянето на комисията по внесените проекти, уточни говорителят.

Днес стана ясно решението на България да спре проекта за изграждане на АЕЦ „Белене“. Вече се предвижда на площадката там да се строи газова централа. Готовият за „Белене“ реактор пък ще бъде монтиран като седми блок в АЕЦ „Козлодуй“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

за миндя

преди 12 години

Въпросът не е какво ние смятаме и какви са характеристиките и сигурността им. Има Евросъюз в който сме и ние. Когато срокът на реакторите ни изтече,те ще бъдат постоянно трън в очите на западняците. Не е важно какво ти мислиш,а на какво мнение са те. Ще кажат стари са! Спирайте ги! Тая опера вече сме я гледали. А ще искат да ги спрем и заради търговски интереси по вноса на ток от Румъния и Турция. Защо му е дебел на вълка вратът? Остане ли да разчитаме на ток от "добрите" ни комшии на Балканите

22

за миндя

преди 12 години

Старото си е старо,ако ще и най-надеждното да бъде. Нали точно затова ни спряха първите 4 реактора отЕвросъюза? Казаха стари са и толкоз! Сега по съшия начин могат да ни спрат когато си поискат 5 и 6 блок. А един чисто нов реактор няма как да го спрат,ако бъде построен. За старите вионаги могат да ни рекетират. Достатъчно е само още едно цунами в Япония за да креснат срещу нас. Засега бяха съгласни,а ние не щем. Обаче когато ни трябва ток може да сикаме,а западняците да не са съгласни да строим.

21

mindo

преди 12 години

20 ти като си читател вземи потърси какви са най старите работещи централи и по какви технологии са правени и колко им остава да работят. Няма проблем нито с безопасността нито с експлоатационните характеристики да се удължи живота на двата реактора, разбира се след необходим и адекватен ремонт. Чети мало, сравнявай, не бъди писател - пропагандатор!

fallback