Борисов ще докладва на икономическата комисия и ще си каже за "Белене". Снимка: архив, БТА

Премиерът Бойко Борисов ще коментира позицията ни за АЕЦ „Белене” днес след заседанието на икономическата комисия в Народното събрание.

Това стана ясно в Министерския съвет, където се провежда редовното правителствено заседание.

В понеделник Борисов проведе телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин, по време на който трябваше да го информира за позицията на страната ни по проекта АЕЦ „Белене“. 

Разговорът обаче потъна в пълна мъгла след оскъдната информация на пресслужбата на кабинета.

В съобщението се посочваше само, че в удобно за премиера време той ще информира президента и депутатите за позицията на страната ни.

От руски медии пък научихме, че икономическият министър Делян Добрев ще отиде в Москва, за да обсъди съвместните проекти с руската страна.

По-рано днес парламентът отхвърли предложения на опозицията за изслушване на Борисов за позицията на правителството по проекта АЕЦ "Белене".

Още по темата

Съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров заяви, че решение по толкова ключов и важен въпрос не би трябвало да се взима еднолично, а би трябвало да има дебат.

Според него този въпрос ще има влияние в следващите поне 40-50 години и българският парламент трябва да участва във вземането на решение.

Червеният депутат Румен Овчаров настоя за някаква яснота - ще правим ли централата или не.

"Искаме да разберем каква е причината, поради която цената на проекта „Белене” се увеличи, защо уж по един спрян проект правителството продължава да плаща 350 милиона за тези две години? Какво се е случило с работата на консултанта, защо се крият резултатите от неговата работа? По-добре ужасен край, отколкото ужас безкрай”.

Последната публично обявена позиция на Бойко Борисов е, че е против продължаване на работата по проекта АЕЦ "Белене", ако не бъде намерен голям европейски или американски инвеститор за диверсифицирането му. 

За газопровода “Южен поток” пък Борисов каза, че това е изгоден за България проект, това е единственият коз на България, за да се бори за намаляване на цената на газа.

Вчера пък ИТАР-ТАСС съобщи, че е възможно вместо АЕЦ "Белене" България да строи газова електроцентрала, която да се захранва с гориво от газопровода „Южен поток“.

В рамките на заседанието на парламентарната Комисия по икономическата политика, енергетика и туризъм ще се проведе изслушване на премиера за междусистемната газовата връзка с Турция.

Тя беше договорено по време на съвместното правителствено заседания на България и Турция в Анкара, проведено през март.

Секретното заседание беше поискано от самия Борисов по време на парламентарния контрол миналата седмица. 

"Г-н Сидеров, ако ме поканите на секретно заседание на икономическата комисия, мога да ви кажа защо десетилетия тази междусистемна газова връзка с Турция не е ставала", предложи тогава премиерът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase