Цветан Цветанов. Снимка: БТА

Съветът на Европейския съюз по правосъдие и вътрешни работи е приел, че през септември ще гласува относно разширяването на Шенген с България и Румъния. Това съобщи пред български журналисти в Брюксел вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.

Надявам се, че през септември България и Румъния ще се присъединят към пространството "на двуетапен режим", заяви вицепремиерът.

Той коментира, че дебатът около приемането на България и Румъния в Шенген е предизвикан от една партия в Холандия, но е съвпаднал и с Арабската пролет и така е станал част от вътрешния дневен ред в Германия, Франция и Австрия заради миграционния натиск в Италия.

"Оценката, която се дава за реалното състояние днес на България и на Румъния, ни обнадеждава за промяната в позицията на Холандия, трябва да разясняваме на нашите холандски партньори предприетите мерки. Засега не мисля, че имаме сериозни различия", добави той. Вицепремиерът съобщи, че България се е обърнала към своите холандски и френски партньори, като е изразила готовност да посрещне, когато те преценят, всякаква проверка по границите.

Финландски депутати са изпратили писма до София, в които обявяват, че възнамеряват да посетят нашата страна, за да се уверят на място, че България действително е изпълнила ангажиментите си по Шенген. Такива проверки вече са извършени от представители на Германия, които не са имали никакви забележки, отбеляза вицепремиерът.

"Мога да уверя и съм убеден, че до доклада на Европейската комисия през юли по Механизма за сътрудничество и оценка законът за отнемане на имущество ще бъде приет", заяви той в отговор на въпрос за допълнителните мерки, които страната ни може да предприеме, за да улесни положително решение през септември.

Той отбеляза, че днес министрите са решили да бъдат изготвяни годишни отчети как държавите в Шенген спазват критериите за членство в зоната. Разговорите са засегнали мерките срещу трансграничната организираната престъпност и общите усилия в областта на киберсигурността.

Сред групите престъпления с отражение на европейските държави са посочени и измамите с данък добавена стойност. Вицепремиерът е поискал получаването на по-бързи отговори на следствените поръчки по дела срещу групи, заподозрени в измами с ДДС.

Попитан за оценка на констатациите в публикувания доклад на американския Държавен департамент за стратегията за борба с трафика на наркотици и с прането на пари и други финансови престъпления, Цветанов уточни, че не е запознат с пълното съдържание на документа.

В момента се извършват съвместни операции за количества наркотици, далеч по-големи от споменатите в този доклад, отбеляза той. Вицепремиерът съобщи, че в началото на април директорът на Службата на САЩ за борба с наркотиците DEA ще бъде у нас за откриването на представителството на организацията.

По въпроса за корупцията в МВР той заяви, че като част от мерките в министерството за 2010-2011 г. са уволнени дисциплинарно от системата около 160 служители. 

Според него създаването на специализираните съд и прокуратура са една от тези много важни мерки за ефективната борба с тежката организирана престъпност. Важно е, че вече има присъди от този съд, които доказват съпричастността на определени хора с разпространението на наркотици. Това е една стъпка, за кратко тези хора получават присъди или са се признали за виновни по обвиненията, добави той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase