Снимка: архив, Булфото
fallback

Не само работодателите, а вече и работниците ще бъдат санкционирани, ако работят без трудов договор. Това гласува парламентът, който след два часа спорове прие промени в Кодекса на труда.

87 депутати бяха "за", 19 - "против" и двама се въздържаха.

Наказанието за работника ще е глоба в трикратен размер на личните осигурителни вноски за задължително социално и здравно осигуряване, определени върху минималния осигурителен доход за съответната дейност.

Парите ще се превежда във фондовете на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса.

В момента санкцията за работодателите, наели хора без договор, е между 1500 и 15 000 лв.

От левицата остро възразиха срещу предложението на управляващите и поискаха глобата за работника да отпадне.

"Не е нормално в държава, която е на първо място по ръст на безработица в ЕС, да се опитвате да наказвате работника", възрази председателят на социалната комисия Драгомир Стойнев.

БСП цитира данни на синдикални и работодателски организации, според които през 2011 г. спрямо 2009 г. без работа са останали над 350 хил. души, а безработицата у нас е в рамките на 15%.

Според левицата това означава, че натискът е от работодателя към работника и работникът остава "в ъгъла".

Според Хасан Адемов от ДПС е странно с осигурителни вноски да се плаща административно-наказателна санкция.

"С този текст налагате наказателна отговорност и на крадеца, и на обрания", възрази независимият народен представител Георги Терзийски, който не подкрепи предложението.

"Започвам да се удивлявам, че народни представители продължават да агитират за това как работниците да не спазват своите права", защити предложението на управляващите Ваня Петрова от ГЕРБ.

Според нея не са малко случаите, в които и самите работници не искат да се сключва с тях трудов договор – например безработните, които получават обезщетение за безработица и ако имат сключен договор, ще спрат да получават тези обезщетения.

Не били малко и лицата, които не искат да сключват договор, за да не внасят данъци и вноски за социално осигуряване.

"Аз съм бил работодател, преди да вляза в парламента. Самите работници искат да получават повече пари и да не им се плащат осигуровки. И точно затова, след като е договор между две лица, трябва да носят съответно реципрочна отговорност", смята и Красимир Велчев от ГЕРБ.

Министърът на труда Тотю Младенов разясни, че целта е борба със сивия сектор и припомни, че зад предложението застават както от инспекцията по труда, така и синдикатите.

"Парите от санкцията отиват в осигурителната сметка на работника, по този начин не го наказваме, а го стимулираме", категоричен е министърът. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

204

МАМА БОЖКА

преди 12 години

ТУЙ БЪЛГАРИТЕ ДА СИ *** НА КЪСМЕТА,ГАТИ НАГЛИТЕ ПОЛИТИЦИ,АБЕ ЗА ВЗЕМЕМ ДА ГИ УВОЛНИМ,НАЛИ НИЕ СМЕ ГИ ПРАТИЛИ ТАМ.

203

Анонимен

преди 12 години

По Конституцията ни, гражданина има право на осигуряване, но не е длъжен да се осигурява. Текстът е противоконституционен. По Конституцията ни държавата е длъжна да осигури работа на гражданите, но не го прави!

202

Анонимен

преди 12 години

ДО УПРАВЛЯВАЩИТЕОСТАВЕТЕ ХОРАТА НА МИРА-КОЙТО НЕ ИСКА ДОГОВОР НЯМА - ПРОБЛЕМА Е НЕГОВ.КОЙТО ИСКА ПАК ПО ЖЕЛАНИЕ НА ДВЕТЕ СТРАНИ.КАТО НАМА ДОГОВОР ЗАПЛАТАТА Е ПО-ВИСОКА И ЩЕ СИ ПЛАТИ И НА ЛЕКАР И НА ЗЪБОЛЕКАР. А С ДОГОВОР - ХЕМ ПЛАЩАШ НА ДЪРЖАВАТА,ХЕМ И ЛЕКАРИТЕ. ИЗВОДА Е МАКСИМАЛНО *** - НА ДЪРЖАВАТА Й ТРБВАТ ПАРИ ЗА ДЕПУТАТИТЕ И ЗА КРАЖБИ ОТ ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ.

fallback