Снимка: Архив Булфото
fallback

Европейската комисия предложи трето удължаване на компенсациите за затварянето на малките реактори на АЕЦ "Козлодуй", но обяви, че то ще е последното и ще бъде направено при определени условия.

На родната енергетика са обещани 185 млн. евро, които ще бъдат разпределени на равни вноски в периода 2014-2020 г.

Ако предложението бъде подкрепено от страните членки и от Европейския парламент, то ще бъде вписано в следващия бюджет на съюза.

Но в замяна България трябва да въведе изцяло европейското законодателство за ядрената безопасност и за управлението на отпадъците, което предвижда включително и ангажимент за изграждане на хранилище за постоянното съхранение на отработеното гориво у нас.

Освен това България трябва да започне да заделя средства, за да довърши работата си по извеждането от експлоатация, по подобряването на енергийната си ефективност и намиране на работа на освободените от АЕЦ специалисти, за които европейската помощ няма да стигне.

София си спечели доста критики през годините, тъй като харчеше предишните траншове предимно за енергопроекти, които нямаха отношение към деактивирането на 4-те реактора и то беше забавено и допълнително оскъпено.

Затова сега правителството ще трябва да представи в Брюксел подробни планове за извеждането им от експлоатация заедно с подробен график.

Досега ЕС е отпуснал общо 867,8 млн. евро компенсации за "Козлодуй", като последните 150 млн. от тях ще бъдат изплатени на две вноски през 2012 и 2013 г.

При същите условия Брюксел предложи днес удължаване на помощта и за Литва и Словакия, които също като нас затвориха реактори като условие за влизане в ЕС.

За двата реактора на АЕЦ "Игналина" Литва ще разчита на още 210 млн. евро при 1,3 млрд. уговорени досега, а на Братислава се обещават още 105 млн. до 2017 г., които ще се добавят към договорените вече 617 млн. евро.

"Новата финансова помощ цели да подкрепи усилията за подобряване на безопасността и за действителното извеждане от експлоатация на спрените реактори", съобщи Еврокомисията.

Неин говорител подчерта, че предвидените средства са последните, на които те могат да разчитат от бюджета на Съюза.

Енергийният комисар Гюнтер Йотингер заяви, че ще се бори за отпускането на 500-те млн. евро за трите страни, за да е сигурно, че "тези реактори ще бъдат изведени безопасно от експлоатация и никога няма да бъдат пускани отново" .

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

70

до 71

преди 12 години

сега като няма мита по добре ли сме ?паднаха ли цените като се внасят ес стоки,а би трябвало да са по ниски ?преди да влезем в ес гледал ли си фактурата за ток,а сега и акциз имаме?

69

до 70

преди 12 години

Ти си луд бе. Дянков разчита на 4 милиарда евро другата година от еврофондове. В момента България е пълна нула с ЕС, а пък без техните пари не знам закъде сме :)Само си представи... износ...мита.... визи....туризъм :)И се научи да пишеш, коруНпирана ти е тимбирицата :)

68

Робство

преди 12 години

Най добре е да се излезе от ЕС до кога някой ще на дърпа за носа . 130 г. Византииско ,500 г. Османско ,45 г. под Руско а сега Европейско робство .Тези които не са във ЕС да не са умрели, дори са много по добре. Япония, Турция и много други държави със кадърни управляващи се развиват със темпове ,а ние със тъпите и корунпирани политици тънем във мизерия

fallback