Министерският съвет. Снимка: Булфото
fallback

Кабинетът закрива Държавната агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" и създава нова Изпълнителна агенция "Нефт и нефтени продукти", която ще бъде подчинена на Министерството на транспорта.

Щатът на досегашния Държавен резерв е около 600 бройки, а новата агенция ще има щат само от 39 души, обясни след заседанието на Министерския съвет финансовият министър Симеон Дянков.

Според евродирективите от 2006 г. единственото изискване за съхраняване на запаси в държавата е към тези за нефт, и затова се създава новата агенция, обясни той.

Останалите дейности от Държавния резерв ще бъдат прехвърлени на Министерството на отбраната и МВР, съответно за военно време и за мирно време.

Все още се обсъжда дали да не бъдат прехвърлени функции и на земеделското министерство във връзка с резерва от зърно и друга продукция.

„Има общи европейски запаси, които се поддържат в различни страни на Европа по квоти, включително и в България има такива запаси. Там всъщност политиката е на европейско ниво. И ние сега имаме възможност да решим дали да разчитаме, както голяма част от Европа, само на тези общоевропейски запаси, или на нас ни трябват допълнителни – специфични само за България запаси, както е в момента“, обясни той.

„Един вид държим два вида запаси. Аз се надявам, че в оптимизацията, която ще се получи, ще имаме хем по-добро качество, хем ще се използва по-малко ресурс, ако се разчита на европейската политика в тази област“, разтълкува промените Дянков.

Според финансовия министър има стоки, чието поддържане на склад е „изживяло времето си“ и е напълно възможно да бъдат премахнати излишните запаси.

С тежката задача да изчисли кои активи да се поддържат и кои не, както и да ги разпредели по министерства, ще се нагърби специално създадена ликвидационна комисия. За да извърши този анализ и да прехвърли резервите, комисията ще има точно една година.

Oще по темата

Що се отнася до новосъздадената Изпълнителна агенция "Нефт и нефтени продукти", тя ще е правоприемник на съществуващата в момента държавна агенция, т.е. всички договори и търговски отношения с трети лица и фирми ще бъдат и неин ангажимент, а допълнителните споразумения ще се поемат от ресорните министерства.

„Една малка част от щата на настоящата агенция ще се премести към съответните министерства, за да поддържа тези договори“, обясни Дянков.

Тъй като и в момента в МО и МВР се поддържат допълнителни резерви, те ще бъдат окрупнени, като към собствените им се включи и държавният резерв.

Съответно звената в министерствата, които ще съблюдават за окрупнения резерв, ще бъдат подсигурени с по 10-15 служители от структурата, която ще се закрие.

Така по думите на Дянков общият нов щат на всички ангажирани с дейността за съхраняване и поддържане на резерва няма да надвишава 80 души.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

191

Анонимен

преди 7 години

Това е поредната стъпка от един план подписан от началото на прехода целящ унищожението на българската нация.Този план се нарича плана Ran-ut и всеки може да го прочете в Google.Негови създатели са двама изтъкнати икономисти евреи живеещи в Америка.Този план е подписан от всички политически сили тогава и е бил пазен в дълбока тайна от народа.Защо не поискахте мнението на хората, които обричате на смърт и мизерия, продажни господа властимеещи защитници на демокрацията? Милена

190

Инджинеро

преди 12 години

Ми добре че го закриха- ДР беше бездънна каца от която се крадеше поголовно и от комунисти и от костовисти и от депесари....Вкарваш 100000 тона нафта, а след година се оказва, че са останали 30 хиляди- завежда се дело срещу неизвестен извършител, делото се прекратява след още половин година и на морето изниква нов хотел.....а на вас баламурници които наблюдавате лъскавите джипове и огромните палати, ви остава да се чудите как аджеба се става милионер....

189

тропчо

преди 12 години

Честито ви управление на умници! Абе ,закрийте я тая скапана държава тя направо ви пречи да съществувате!

fallback