Снимка: БГНЕС
fallback

Петъчният парламентарен контрол с въпроси от бившия премиер Сергей Станишев и отговори на настоящия Бойко Борисов беше позабравено шоу през последния месец, но днес се завърна с пълна сила.

От „Коалиция за България“ погнаха Борисов по любима тема – парите на българите.

Станишев показа сметката от неговото управление и я сравни с тази на кабинета „Борисов“.

„За 4 години от предишното управление минималната работна заплата се е променила с 60% – от 150 на 240 лева. Средната работна заплата – с по 20% на година. По подобен начин и минималната пенсия – от 69 лева на 136 лева. 90% ръст”, изтъкна премиерът от „лошата тройна коалиция”, както сам обича да казва.

В същото време сега у нас минималната заплата оставала 122 евро, а в разкъсваната от кризи Гърция била 862 евро.

Станишев попита Борисов как е увеличил доходите на българите през последната година и какво смята да прави в бъдеще.

„Винаги се правят избори в политиката – дали да построиш магистрала, или да увеличиш пенсиите. Попитайте хората. И при предишното правителство се построиха магистрали.

Много важно е обаче хората да могат да си плащат сметките, а не да гласуват. Ще останат безмълвни паметници ако не могат хората да пътуват по тези магистрали", заяви червеният лидер.

„Не е коректно да сравнявате едно златно време с времето, в което целият свят се тресе в криза”, посочи обаче Бойко Борисов.

Според премиера увеличените от БСП пенсии днес ги плаща неговото правителство.

Тук опозицията го репликира от място, че всеки ден откривал по нещо, което също било оставено от Тройната коалиция.

„Откривам това, което си правя първа копка, и след това си го откривам. Имам автобиография, все пак. Откривам нагледно това, което при вас беше само мечти и сънища”, не остана длъжен Борисов.

„Тази криза не ни дойде от световния империализъм, а от българското правителство. Пет пари не давате за доходите на хората. Кажете на българите след две години и половина каква ще е минималната, средната работна заплата, пенсията?”, подхвана веднага след Станишев бившият министър на икономиката Петър Димитров.

„Какво ще има България ли? Магистрали, южна дъга, естакади, поне 50% усвояване на фондовете, най-ниските данъци. Ще има една, мисля, добре подредена държава”, заяви премиерът и отново беше репликиран от място от депутата от Антон Кутев, който му подвикна, че не говори по същество.

„Господин Кутев, вашата съдба е такава, че вече 5-6 години аз съм или кмет, или премиер, а вие ми подвиквате от столовете. Пожелавам ви някой ден и вие да имате възможност да помете отговорност”, скорострелно отвърна Борисов.

А опита на Цецка Цачева да се намеси, че не трябва да се подвиква от залата, репликира така: „Защо? Аз мисля, че е много дружелюбно”.

„Винаги се правят избори в политиката – дали да построиш магистрала или да увеличиш пенсиите? Попитайте хората. И при предишното правителство се построиха магистрали. Много важно е обаче хората да могат да си плащат сметките, а не да гласуват”, пое отново атаката Сергей Станишев.

„След края на мандата мисля, че България ще изглежда в много по-добър вид от това, което заварихме преди вас”, обеща Бойко Борисов.

Последва поредно подвикване от място, което Цачева не отбеляза, но Борисов промени подхода: „Не се обаждайте от място! Нали правилник има?!?”

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

248

Анонимен

преди 13 години

Магистралите нa Бойко ще останат безмълвни паметници на Станишевото, Дедовотo и на Доги Хидрото безхаберие

247

Распутин4

преди 13 години

Ако и неговите партизани почнат да крадат, още 10 г. така си отидоха! Уви! Но каквото, такова. Ние сме си такива и на никого не можем да се сърдим.

246

Распутин3

преди 13 години

И то трайно. Историята ни познава времена, когато са се рязали крайници. И това е дало ефект. Може би този исторически опит трябва да се проучи... След като се ограничат кражбите до поносимите 5-10%, може да се дебатира за бюджет, приоритети, развитие, на мене, на тебе, аз съм по-важен, ти си незначителен и т.н., и т.н. Сега бюджетът може да бъде само един: Бюджет на спрените кражби. Така че каквото има да става, ще става оттук нататък. Ако Борисов се справи.

fallback