Бившият военен министър Николай Цонев лично е одобрил създаването на система на видеонаблюдение в агенция “Социални дейности на Министерството на отбраната”, чрез която са следени всички почивни бази, клубове и общежития на военните.

Това е станало с докладна записка от 2 февруари 2008 г., когато Цонев е бил изпълнителен директор на агенцията, съобщиха от министерството на отбраната, с което опровергават думите на Цонев, че камерите са поставени от новото ръководство през юли 2009 година.

Бившият министър на отбраната заяви във вторник пред журналисти, че по време на неговия мандат подслушване и видеозаснемане е имало само на рецепцията и пред стаята на секретното деловодство в хотел "Шипка" в София.

Той отрече по негово време да е имало подслушване на почивни бази на Военно министерство.

В документите обаче се вижда, че подписът на Николай Цонев с резолюция “Да” седи върху докладната записка на експерта на сигурността Николай Марков, който предлага да бъде създадена системата на видеонаблюдение.

От явилите се шест фирми комисията е предложила за изпълнител ЕТ "Щайнберг – Стефан Дервишев". Договорът, подписан с нея, е на стойност 398 600 лв. без ДДС, съобщават още от МО.

Още по темата

Приемането и предаването на системата за видеонаблюдение е извършено с приемно-предавателни протоколи през месеците юли и август на 2008 година.

В края на септември, докато договорът е действал, е открита нова обществена поръчка със същия предмет за договаряне без обявление за други обекти, се казва в съобщението.

Според него със същата фирма – ЕТ "Щайнберг – Стефан Дервишев", на 2 октомври 2008г. е сключен нов договор на стойност 199 300 лв. без ДДС, а през октомври и ноември са подписани приемно-предавателните протоколи.

По случая се води досъдебно производство от Военноокръжна прокуратура – София.

През октомври 2009 г. Военната полиция е установила наличието на възможност за достъп през интернет до DVR устройството, след което връзката е прекъсната, посочват от ведомството.

Съгласно разпоредбите на Закона за частната охранителна дейност системата за видеонаблюдение във военните клубове, почивни бази и общежития се използва и сега за гарантиране на сигурността и охраната на обектите и пребиваващите в тях, пише още в съобщението.

Скандалът избухна, след като в медиите се появи информация, че в хотели и клубове на агенция "Социални дейности" към ведомството са били монтирани камери.

Според публикациите данните от извършваното с камерите наблюдение се събирали в мониторингов център, който се помещавал в стая 222 на столичния хотел "Шипка". Там бил открит и часовник, в който имало скрита камера.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase