Снимка: БГНЕС
fallback

Сърбия официално потвърди, че е заинтересована да участва в строителството на Атомната електроцентрала „Белене” като един от инвеститорите.

Това се казва в писмо на министър-председателя на Република Сърбия Мирко Цветкович до премиера Бойко Борисов, съобщиха от правителствената информационна служба.

В писмото си премиерът Цветкович изразява желанието на министерството на енергетиката на Република Сърбия да се запознае с документацията по проекта АЕЦ „Белене”, а компетентните органи на сръбската страна да вземат окончателно решение за участие в реализацията на обекта.

По разпореждане на министър-председателя Бойко Борисов, Министерството на икономиката, енергетиката и туризма ще предостави на сръбските си колеги необходимата информация в най-кратък срок, посочват още от МС.

Още преди две седмици сръбският енергиен министър Петър Шкундрич потвърди, че Сърбия е заинтересована да участва в изграждането на атомната централа заедно с България.

Oще по темата

„Сърбия ще се опита да увеличи участието си в АЕЦ "Белене" от предложените 1-2% на най-малко 5%“, съобщи тогава сръбският вестник "Блиц".

Поканена за участие беше и Македония, а Хърватия отказа да участва в атомната ни електроцентрала.

България търси финансова подкрепа за втората си атомна централа от септември 2009 г., когато изгуби своя стратегически инвеститор – германската RWE.

Преди дни Българският енергиен холдинг избра консултант за проекта "Белене" – банката HSBC.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

outsider

преди 13 години

Разбира се, че можем да си купуваме ток, въпроса е само на каква цена. В момента тока от АЕЦ "Козлодуй" е най-евтин, а най-скъп е тока от т.н. възобновяеми източници (ветрогенератори), а преди тях в класацията е ТЕЦ Марица-Изток 3 - американската инвестиция, за тока от която си плащаме доста скъпичко. Та на кое трябва да залагаме - на по-скъпото или на по-евтиното. Ако питате Мартин Димитров или американския посланик - разбира се на инвестираното от USA. Така че в енергетиката има много интереси

22

Анонимен

преди 13 години

Дянков беше казал, че няма да даде и един лев за строителството на АЕЦ Белене. Като е така, колко още инвеститори с по 5% трябва да съберем за да се осигури необходимия капитал. А на правителството даже 5% за Сърбия му се виждат много.

21

vvv

преди 13 години

pomisli само малко 4е 5000 човека ще се хранят от тая глупост 5 години поне!!!

fallback