Снимка: БГНЕС
fallback

Комисията по досиетата обяви имената на двама източногерманци, убити от Гранични войски при опит за бягство през българската граница. Те са били убити от наши граничари през 1974 година и 1988 година.

Съобщението на Комисията по досиетата е първата официална информация за "нарушители" от ГДР, които са пострадали при опит да пресекат границата на България с Гърция, Турция и Югославия.

Тази информация бе съобщена от члена на Комисията Екатерина Бончева в присъствието на евродепутата от германската Зелена партия  Гизела Каленбах.

Комисията по досиетата е поискала от МВР най-големия масив от документи, който е принадлежал на Гранични войски, поради това, че Гизела Каленбах постави въпроса за убитите източногерманци в Европарламента на 21 февруари 2008 година.

Бончева подчерта, че получените документи са прегледани набързо и тепърва предстои тяхното изследване. В същото време Комисията по досиетата ще изисква информация и от специалните служби, включително и контраразузнаването и е вероятно да бъде разкрита много интересна информация.

"Намерихме много по-голяма информация от тази, която изисква отговорът на въпроса на Гизела Каленбах", подчерта секретарят на Комисията по досиетата Румен Борисов.

Става дума за това как са работили спецслужбите на България и ГДР, цялата схема на взаимодействие между тях, как са вербували агенти, имаме имената на резиденти, контраразузнавателни планове, планове за сътрудничество на научно-техническите отдели между спецслужбите, обмяна на информация за СРС, както и документи за кадровото развитие на хората, които са работили в Гранични войски, подчерта Борисов.

За момента все още липсва информация за получени възнаграждения при залавяне на нарушител на границата, но е вероятно такава да бъде открита, каза още Бончева.

Dnes.bg припомня, че преподавателят по политология в университета на германския град Олденбург- д-р Щефан Апелиус, твърди, че правителството на ГДР е плащало по 8000 източни марки (около 2000 лв.) за всеки източногерманец, застрелян при опит за бягство на българската граница.

Евродепутатката Каленбах заяви, че е много доволна от реакцията на България.

На въпрос дали германската страна или близките на пострадалите ще търсят възмездие, Гизела Каленбах  отговори, че в Германия се водят дела за всеки индивидуален случай, като в същото време подчерта, че ако има виновни служители в България и сега те заемат висок пост, трудно ще бъдат осъдени.

Според правилника на Европарламента, Комисията по досиетата трябва да прати отговора си в шестмесечен срок.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Jhoe

преди 16 години

Съжалявам, когато някой тенденциозно поставя темата.Какво означава граничари избивали източногерманци?Ако искаме да си чешем езиците добре, но по-лошото е че всичко започва да избива на национален нихилизъм.Вместо да се оплакваме в коя държава да емигрираме да си седнем на д...та и да направим това, заради което да бъдем уважавани не само от чужденците-да уважаваме себе си!Стига с този нихилизъм!Държава по този начин не се гради и опазва.Така всеки чужденец ще ни размахва пръст пред лицето и ще се прави на поредния умен тарикат , който да ни учи, че тепърва ще влизаме в Европа.Най-голямата ни трагедия като народ е че позабравихме кое се нарича патриотизъм и започнахме с най-малкото съпротивление-да плюем сами себе си.Кой уважава този, който себе си не уважава?

17

spen

преди 16 години

Ей,ама тия западняри са ужас!От смърта правят политика!Само дето малко закъсняват...

16

Татьяна ,Москва

преди 16 години

И това е граничари от Държави коя е членка на ЕС!!!! СРАМ!!!

fallback