Снимка: magictricks.com
fallback

„Явно, че цените и доходите няма да стоят на едно място, но си мисля, че съвсем скоро време доходи под 375 лв. ще са спомен“, каза във Варна новият министър на икономиката Петър Димитров. По думите му от тази гледна точка дори да има някаква травма от въвеждането на плоския данък, то тя щяла да бъде краткотрайна, но ефектът  -  дълготраен. На въпрос кога се очаква да стане това, министърът отговори, че не е врачка, но пазарът си е пазар. Според него, през летните месеци, когато България реално е част от туристическата общност на ЕС, цените скачат, тъй като има платежоспособно търсене. “Аз съм икономист и знам, че цената се определя от търсене и предлагане – не можеш да вдигаш цената, ако не ти купуват стоката”, каза Димитров. “Понеже в момента има огромни маси от платежоспособни туристи, естествено е продавачите да опитват пазара и да вдигат цените, това не е престъпление в пазарната икономика“, допълни той. По повод дебатите “за” и “против” плоския данък, министърът на икономиката отговори с въпрос:

“Има ли държава с плосък данък, на която икономическото положение се е влошило? Ако има такава държава, аз съм съгласен да анализираме причините и ако тази причина е плоският данък, тогава е естествено да не влизаме в това“. Министърът бе категоричен, че такава държава няма и списъкът на тези, които прилагат плоския данък се разширявал, а не се стеснявал.

По думите му разногласия за размера на плоския данък, който предстои да бъде въведен, няма и той ще бъде 10 на сто. Той подчерта, че след въвеждането на плоския налог приходите в бюджета ще намалеят с около 178 милиона лева. Ако данъкът е 12 на сто, парите ще се увеличат едва с около 34 милиона, което не е от значение, посочи Димитров. Димитров съобщи още, че нормативно признатите разходи за свободните професии ще бъдат 25 %.

За премахването на облекченията със семейното подоходно облагане икономическият министър посочи, че по-разумният вариант е да се увеличат детските добавки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

А

преди 16 години

*** кретенията! Ще прехнат и малкото облекчения дето бяха въвели.По цял свят единицата, която се облага е семейството, а не личността. Това мили сънародници е голямата секира. Въпреки че данъка изглежда малък, всъщност е доста по-голям от в нормалните държави, щото там данъка се дели на броя на членовете на семейството. Сетете се колко им става данъка като се рездели на 4!Има и друго: там хората ти признават доста разходи, като изплащане на кола и къща...На това правителство верно му е дошло времето...

8

нема значение

преди 16 години

Има ли държава с плосък данък, на която икономическото положение се е влошило? Ако има такава държава, аз съм съгласен да анализираме причините и ако тази причина е плоският данък, тогава е естествено да не влизаме в това. Ами сигурно, не,но ние ще сме първите, защото когато "белите хора" въвеждат плосък данък запазват необлагаемия минимум, а при нас какво? ***. Цената се определя от извънземните човечета дошли да си купят чушки и домати от баба ти на село. Ей, хора, взимаме от Европата каквото ни изнася само като идеи и то в такава невероятна комбинация, че да ни се чуди човек, но иначе сме "еУропейци" и и ние правим като тях.

7

димитър долнооряхов

преди 16 години

Равнището на доходите в България е най-ниското в ЕС и в региона.От справката на КНСБ се вижда, че в края на миналата година средната заплата в България е била 198 евро, в Румъния 449 евро, в Хърватия 664 евро.ИМА БЪЛГАРСКА ПОГОВОРКА-КОГАТО СТАТИСТИКАТА ГОВОРИ,МИНИСТРИТЕ МЪЛЧАТ!

fallback