Общ преглед

 

Решение за пускането на тази машина в Космоса още не е взето. Създателите на робота обаче се надяват, че ще го спуснат на лунната повърхност. Освен това според специалистите роувърът може да е полезен и на Земята, съобщава Membrana.ru.

Експерименталният луноход под наименованието Tri-Star IV е създаден в лабораторията на проф. Шигео Хироши от Токийския технологичен институт в рамките на съвместна работа с Японската космическа агенция (JAXA). Тя разглежда възможността за изпращане на Луната на автоматизиран комплекс за събиране на образци от камъни и грунт и връщането им на Земята. И Tri-Star IV може да стане част от такава мисия.

Колелата на апарата са изработени от листов метал и устойчива тъкан. Те са достатъчно меки, за да се деформират под въздействието на камъните, и осигуряват на леката машина голяма площ на контакт с повърхността.

Според Шигео Хироши тези колела не отстъпват на гъсеничната верига и ще се чувстват еднакво добре и върху камениста основа, и върху реголит.

Любопитна особеност на японския роувър са разположените под голям ъгъл лостове, държащи две от трите му колела. Благодарение на тези лостове машината може да поддържа плавно движение на склонове и дори е способна самостоятелно да се изправи след преобръщане.

По информация на DigInfo TV специалистите от Токийския технологичен институт предлагат да задействат Tri-Star IV в инспекцията на разрушената АЕЦ „Фукушима-1“.

За такава роля новият робот притежава редица полезни качества. Благодарение на високата проходимост машината може да преодолява препятствия и да се изкачва по стълби. А простата форма и гладките метални повърхности дават възможност луноходът лесно да бъде обеззаразен след престой при реактора.

Вижте какво може луноходът Tri-Star IV.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase