Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Бизнесът и работодателите не се разбраха за увеличаването на минималната работна заплата на 1077 лв. Според Зорница Русинова е нормално да има дебат, когато се обсъжда минималната работна заплата. По думите ѝ е добре, че се чуват гласовете както на работодателите, така и на синдикатите.

"Въпросът е не дали е малка или голяма МРЗ, съществените въпроси са свързани с баланса в бюджета, каква е икономическата перспектива пред страната. В някои случаи аргументите на синдикатите са важни, тези на работодателите също - важно е да се намери баланс", коментира председателят на Икономическия и социален съвет в студиото на "България сутрин".

Русинова не отхвърля варианта за диференцираната минимална работна заплата, но по думите ѝ по-добрият пример е с намален размер на МРЗ за младежи, за да имат стимул работодателите да ги наемат.

"Темата за неравенствата, големите проблеми на пазара на труда идват от различните степени на образование, инвестициите в средно и висше образование предопределят какви ще бъдат доходите ни. Когато говорим за МРЗ, става въпрос за нискоквалифицирани работници", подчерта Русинова.

"Ефектът от минималната работна заплата има съществено значение върху повишаване на доходите, това се вижда не само в страни като България. Имаме обвързване на МРЗ със средната, но има доста социални плащания, които зависят от нея - като подпомагане на хората с увреждания, това увеличава бюджетния разход", даде пример експертът.

Пред Bulgaria ON AIR Русинова препоръча обстоен преглед на възможните резерви за приходи. Тя очерта като негативна тенденцията, че имаме почти до 0 усвояване на европейските средства, които понякога са единствената възможност за инвестиции: "В последните години сме от криза в криза с допълнение към политическата е липсата на предвидимост. Ако бизнесът има предвидимост следващите години за механизма за увеличаване на МРЗ, няма така драматично до приема тези 15 и повече процента".

Навлизането на изкуствения интелект в бизнеса в България

От Икономическия и социален съвет обръщат все по-голямо внимание на влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда и ежедневието на хората.

"На последните места в Европа сме по използване на технологии в малките и средни предприятия. Ние нямаме план как можем да овладеем този процес. Въвеждането на изкуствения интелект няма да доведе до намаление на заплатите, а до промяна на различни професии, промяна каква квалификация е нужна на хората", каза Зорница Русинова и е категорична, че ИИ може само да бъде в ползва на бизнеса при липса на кадри.

Присъединяване към Еврозоната

Очакванията на Русинова са това да стане през 2025 г.

"Призоваваме да има максимална готовност, информационна кампания, да спрем с дебата трябва или не трябва да влезем в Еврозоната, а какво трябва да знаят хората, какво ни предстои. Реалистично е за следващата година, когато се приеме от МС Законът за бюджета, да има политическа воля за редовен кабинет, който да продължи преговорите", добави гостът.

Гледайте целия разговор във видеото.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

Анонимен

преди 3 часа

Може да помогне, като смени бизнесмените и началниците.. Може и катаджиите да смени..

9

Наблюдател

преди 3 часа

На първо място по печалба ще са медиите. Новини по поръчка, само че няма смисъл да се плаща за това на журналисти.

8

селянин

преди 3 часа

до 7 амче то последното си го има от 20-ина години и болше ама требе да се бачка викат му кад кам системи има дори и бугарски викат им зит 500 само че мен ме мръзи

fallback