Снимка: Bulgaria ON AIR

Преди дни СЗО обяви извънредна ситуация заради маймунската шарка и потенциалната опасност от глобална зараза. Първи случай на инфекцията вече има и в Европа. Статистиката на заболяването - над 14 хиляди са заразените през последните месеци, а над 500 вече са смъртните случаи.

"Винаги би могло да има място за притеснение, когато говорим за заболяване, което е заразно и лесно може да се разпространява. Засега знаем, че Mpox, който е предишният вариант, се разпространява от няколко  години. Но това, което се случва в ДР Конго, показва, че един вирус, колкото има възможност да преминава от човек на човек, толкова той може да се променя и мутира, и да се адаптира към човешкия организъм", каза епидемиологът д-р Христиана Бацелова за "България сутрин".

Още по темата
Епидемиологът сподели, че една инфекция винаги крие рискове да стане още по-смъртоносно.

Д-р Бацелова допълни, че заболяването предимно се предава по полов път, макар първоначално да започва при контакт между човек и заразени животни, като в Централна Африка и Западна Африка това са мишевидни гризачи и примати.

"Вече след това започва масовото разпространение от човек на човек, което означава близки контакти между тези хора. По данни на НЦЗПБ от началото на годината има един регистриран случай на mpox в България", добави д-р Бацелова в ефира Bulgaria ON AIR.

Тя добави, че има два вида ваксини.

"Първите симптоми са висока температура. Инкубационният период е между 5 и 21 дни, като средно най-често е между 6 и 13 дни от контакта. Другият симптом са увеличените лимфни възли, има и характерен обрив, който на снимка всеки може да го види. Той се характеризира с това, че обикновено започва от ръцете, след това се разпространява по тялото", поясни епидемиологът.

Д-р Христиана Бацелова добави, че боледуването може да протече от 2 до 4 седмици. При децата протича тежко, а също и при младите хора и бременните жени.

"Хората, родени преди 1970 година, имат поставена ваксина срещу вариола, която създава кръстосан имунитет и срещу mpox. Заради това и при тях заболяването не би трябвало да протича тежко. СЗО заяви, че епидемичният взрив в Конго се явява международна опасност. По-добре да бъдем подготвени", коментира още тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase